wynalazkizdrowie

Holederscy lekarze wszczepili pacjentce wydrukowaną w 3D endoprotezę czaszki

Drukowanie endoprotez kości czaszki jest nadal nowością, choć na całym świecie przeprowadzono już kilka operacji wszczepienia ich pacjentom. Niedawno zespół holenderskich lekarzy wszczepił pewnej pacjentce wydrukowaną w 3D endoprotezę praktycznie całej kości ciemieniowej i sporej części kości czołowej.

Dwudziestodwuletnia pacjentka cierpiąca na rzadkie schorzenie polegające na stałym rozroście kości czaszki, musiała poddać się operacji, ponieważ kości jej czaszki miały już 5 centymetrów grubości, przez co znacząco uciskały mózg. Lekarze z holenderskiego z szpitala klinicznego Uniwersytetu w Utrechcie, zeskanowali więc jej mózg i wydrukowali odpowiednią endoprotezę, którą zastąpili zwyrodniałe kości. Przygotowania do operacji zajęły trzy miesiące, a sama operacja trwała 23 godziny. Według szpitala była to pierwsza tak zaawansowana operacja tego typu na świecie.

„Stosowane wcześniej implanty wytwarzane były ręcznie na sali operacyjnej przy pomocy pewnego tworzywa, co było dalekie od ideału,” wyjaśnia neurolog Ben Verweij, szef zespołu lekarzy, którzy przeprowadzili operację. „Dzięki technologii druku 3D możemy przygotować [endoprotezę] dokładnie odpowiadającą wymiarom [pacjenta]. Jest to nie tylko ogromna korzyść kosmetyczna, ale dzięki temu mózg pacjenta odzyskuje sprawność dużo szybciej, niż kiedy stosowano stare metody.”

Według holenderskich lekarzy pacjentka obecnie ma się bardzo dobrze, a fragmenty operacji wszczepienia przeźroczystej endoprotezy czaszki możecie zobaczyć poniżej (tak, widać mózg):

podobne treści