internetnews

Hit internetu – reklama Old Spice – w wersji polskiej jest oficjalnie nieetyczna, bo dyskryminuje mężczyzn

Reklama Old Spice z Isaiah Mustafą to fenomen internetu. Znalazła się wśród pięciu najpopularniejszych filmów na YouTube w 2010 roku.
Bed Intruder Song był bardziej popularny, ale już Double Rainbow nie!

Zwyczajną 30-sekundową reklamę telewizyjną z własnej woli (!) obejrzało 39 milionów osób. Amerykański aktor i były futbolista stał się gwiazdą internetu. Za pośrednictwem Twittera, Facebooka czy po prostu YouTube można było zadawać mu pytania, na które Mustafa odpowiadał np. w taki sposób:

“I’m on a horse” stał się memem równie silnym co “double rainbow all the way” czy polski “ale urwał”, chociaż od początku do końca wywodził się z klasycznego 30-sekundowego telewizyjnego klipu. Oryginalna wersja reklamy doczekała się niezliczonej liczby odcinków. Na polski rynek dotarł dopiero niedawno ten pierwszy. Wrażenia były podzielone. Dubbing wiele napsuł, ale szczególnie wśród kobiet reklama była popularna. Gorzej z mężczyznami.

Jak relacjonuje MediaRun, sformułowanie „Spójrz na swojego mężczyznę, a teraz na mnie, jeszcze raz na niego i na mnie. Szkoda, że nie jest mną” nie spodobało się polskiemu widzowi, który napisał skargę do Rady Reklamy:

– Jestem zniesmaczony reklamą Old Spice, która ukazuje dobrze zbudowanego mężczyznę, który mówi żeby kobieta spojrzała na niego i na swojego mężczyznę – porównanie! Reklama skierowana tylko i wyłącznie do kobiet poniżająca ich mężów, mężczyzn natomiast wpędza w kompleksy i buduje tylko i wyłącznie frustrację. Proszę pomyśleć, co by się działo gdyby to była kobieta seksownie poruszająca ciałem bez stanika itp. Mówiąca: „porównaj mnie ze swoją żoną” – nierealne, taka reklama nie zostałaby dopuszczona do emisji. Reklama ta poniża, obraża i wpędza w kompleksy normalnych mężczyzn, ciężko pracujących na rodzinę i niemających czasu na siłownię.

Brzmi to jak żart, ale przedstawiający skargę arbiter-referent “wniósł on o uznanie reklamy za sprzeczną z dobrymi obyczajami (art. 2 ust. 1 Kodeksu Etyki Reklamy) oraz zarzucił, że reklama nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej oraz zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji”.

Chociaż przedstawiciel Old Spice bronił się, że reklama jest skierowana do kobiet i powinna być traktowana z przymrużeniem oka, Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama sugerująca, że partner kobiety oglądającej ją, jest gorszy od modela, nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej, bo dyskryminuje mężczyzn. Dodała też, że reklama jest nieetyczna:

Biorąc pod uwagę masową dystrybucję przekazu reklamowego, reklama może u części konsumentów wywoływać negatywny odbiór, dlatego zmiany wymaga warstwa słowna początkowego fragmentu reklamy (zawierający oceniające porównanie)

Z tego co wiem taka decyzja nie ma konsekwencji większych niż tylko “napiętnowanie” reklamującego, który przecież obroni się sam, bo jaki przekaz Old Spice’a – widzi każdy. Z drugiej strony takie stanowisko polskiej Rady Reklamy wobec najwybitniejszego klipu ostatnich lat, którego finezję docenia pół świata, nie pomoże naszemu wizerunkowi. Ale niech wiedzą, że Polska to kraj liberum veto, gdzie nawet reklamę oprotestować może każdy.

Panowie, a was Isaiah Mustafa obraża?

[mediarun]

podobne treści

 • przemekno

  Mnie obraża reklama z Krzysztofem Ibiszem. Jest on lepiej zbudowany niż ja i ma bardziej lśniące włosy. Wydaję mi się, że trzeba wnieść skargę.

 • dfgcd

  podziwiam i jednoczesnie żal mi ludzi któtrzy ogladają reklamy i do tego reklamy wywołują w nich emocje tak jakby życie nie oferowało już im niczego

 • vega09

  przesada..

 • przemekno

  mi się ta reklama podoba :D jest zabawna i nie widzę powodu do zmieniania jej. naga kobieta to jednak nie jest koleś z gołą klatą

 • gravoo

  Brawo, prawdziwy Polak. Nam się zawsze wszystko nie podoba. Kolejny przystanek, Wawel! https://www.facebook.com/pages/Lubie-nosi%C4%87-gacie-na-wierzchu/370511256310450

 • czarny_prawnik

  murzyn zawsze może oskarżyć takich oponentów o rasizm a w dobie kadencji Obamy ma wielką przewagę nad wami białasy

 • Donek

  Mnie obraza, czekam na damska wersje ów reklamy. Swoją droga na reklame old spice i ów zamieszanie (które tez bylo w innych krajach) świetnie odpowiedzialo AXE.

 • no

  A ja się czuję obrażony i oczekuje na przeprosiny. Najlepiej od premiera. jestem dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowych.

 • ozgrozo

  Zero poczucia humoru.

 • przemekno

  jak dla mnie w ogóle mogli by nie wyświetlać reklam :)

 • glog11

  koleś miał małego poprostu i czekpia sie byle gówna ;P jakby koleś z reklamy mówił o porównywaniu poczucia humoru … to by ziomek siedział cicho

 • dawid.dubanosow

  hahaha ten kto złożył skargę widocznie jest grubasem sprzed TV z pilotem w ręku więc się obraził :P ja myślę że ta ta reklama jest jedną z lepszych w ostattnim czasie – powinno być więcej takich reklam… Finish i Wizir jakoś mnie nie kręcą -.-

 • mariuszlibich

  czarnuch się wywyższa!

 • kogepan

  A propos damskiej wersji reklamy, gazeta The Sun nakręciła taką: http://www.youtube.com/watch?v=i0LGW8urTOs

 • Gaja

  a co z reklamami AXE, które traktują kobiety jak bezmózgie istoty? Kobiety można traktować przedmiotowo, ale facetów już nie? tak?