naukaWiadomości promowane

Hiszpańskim naukowcom udało się oszukać skaner tęczówki

Zespół naukowców z Autonomicznego Uniwersytetu Madryckiego opracował sposób na oszukanie skanerów tęczówki.

Skanery tęczówki wykorzystywane są jako jeden z elementów wysokiej klasy zabezpieczeń biometrycznych. Są z nimi co pewne drobne problemy, polegające przede wszystkim na tym, że wraz z wiekiem człowieka zmienia się wygląd jego tęczówki, ale generalnie uznawane są one za bardzo dobre zabezpieczenie. Podczas konferencji Black Hat hiszpańscy badacze udowodnili jednak, że można oszukać je w 80% przypadków.

Skanery tęczówki nie przechowują zdjęcia oka człowieka. Zamiast tego wykorzystują dane z około 5000 punktów na tęczówce, by porównać je ze skanowanym właśnie okiem. Wykorzystując przechowywane w urządzeniu dane, naukowcom udało się stworzyć algorytm generujący obraz tęczówki, przy pomocy którego w 80% przypadków mogli bez problemu podawać się za kogoś innego.

Wykorzystanie danych zapisanych w urządzeniu do skanowania tęczówki wymaga jednak uprzedniego złamania silnych algorytmów szyfrujących. Ale nie jest to niemożliwe. A w świetle możliwości tworzenia obrazów tęczówek na podstawie tych danych, twierdzenia producentów skanerów, że zapisywane przez nich „wzory biometryczne nie mogą być rozszyfrowane, zmanipulowane czy zrekonstruowane przy pomocy inżynierii wstecznej do skopiowania tożsamości danej osoby,” stały się trochę nieaktualne.

[Wired via BBC]

podobne treści