newsWiadomość główna

Historyczne zwycięstwo Deep Blue wynikiem bugu?

Pamiętacie jeszcze Deep Blue? IBM świętowało niedawno piętnastą rocznicę pamiętnej partii szachów, w której to komputer po raz pierwszy wygrał z arcymistrzem szachowym Garrim Kasparowem. Okazuje się jednak, że ostateczny wynik historycznej partii szachów z 1997 roku był najprawdopodobniej następstwem wyniku błędu w kodzie komputera.

“Podczas gry pojawił się bug, który sprawił, że Kasparow błędnie ocenił możliwości Deep Blue,” mówi Murray Campbell z zespołu, który piętnaście lat temu pracował nad komputerem. “Nie przyszło mu do głowy, że ten ruch był wynikiem błędu.”

W 44 ruchu, pierwszej rozgrywki, w oprogramowaniu Deep Blue pojawił się błąd, który spowodował, że komputer nie był w stanie wybrać żadnego ruchu. Ponieważ czas był ograniczony, komputer przestał zważać na analizę posunięć przeciwnika i zamiast tego wykonał ruch całkowicie losowy, który zbił z tropu rosyjskiego arcymistrza.

Campbell wraz z zespołem naprawili błąd następnego dnia.

“Podczas jednej z testowych partii widzieliśmy już taki błąd ale wydawało się nam, że go naprawiliśmy. Niestety okazało się, że przeoczyliśmy jedną ewentualność”

Okazuje się jednak, że bug zadziałał na korzyść zespołu Deep Blue. Podczas kolejnych potyczek z komputerem Kasparow nie mógł zrozumieć dlaczego w pierwszej partii komputer wykonał ruch, który nie miał żadnego logicznego uzasadnienia.

Nate Silver, autor książki „The Signal and the Noise”, w której pojawia się ta anegdota, podejrzewa, że Kasparow uznał, że skoro on nie potrafi dojść do tego po co w pierwszej partii komputer wykonał taki a nie inny ruch, oznacza to, że algorytmy komputera mogą być lepsze od niego. W rezultacie stracił pewność siebie a całą partię przegrał 3,5 do 2,5.

[Washington Post via The Verge]

podobne treści