film

Historia tworzy się na naszych oczach. Zwiastun Boyhood

12 lat temu reżyser Richard Linklater postawił sobie za cel stworzyć film niepodobny do żadnego innego. Teraz, po ponad dekadzie od momentu, w którym rozpoczęto kręcić pierwsze ujęcia opublikowano zwiastun projektu, który może być jedną z ciekawszych tegorocznych propozycji (o ile trafi do polskich kin, oczywiście). Zwiastun Boyhood do zobaczenia poniżej:

 

Dlaczego Boyhood wywołało takie poruszenie w świecie filmowym? Linklater zatrudnił bowiem w 2002 roku 5-letniego chłopczyka, by ten towarzyszył mu na planie przez kilka tygodni w roku na przestrzeni 12 lat, w ciągu których sportretuje jego dorastanie, bez konieczności zmiany aktora, co do tej pory było jedyną wykorzystywaną w filmach metodą „przeskoczenia” z okresu dzieciństwa do dojrzałości. Widzowie towarzyszyć będą Ellarowi Coltrane, odtwórcy roli Masona, gdy ten rośnie i przeistacza się chłopczyka w nastolatka.

Nie jest to jednak dokument. Boyhood opowiada historię Masona, chłopaka przeżywającego przeróżne wzloty i upadki w życiu: przeprowadzki, upadające małżeństwa, nowe szkoły, pierwszą miłość, utraconą miłość, dobre i złe czasy. Samotna mama, Olivia (Patricia Arquette) zdecydowała, że wraz z Masonem i jego siostrą Samanthą (Lorelei Linklater) przeprowadzi się do Houston w momencie, kiedy wiecznie nieobecny ojciec (Ethan Hawke) wraca z Alaski, by wrócić do ich życia. Pomimo wpływu rodziców, dziewczyn, nauczycieli, szefów, niebezpieczeństw i pasji, Mason zdaje zmierzać się swoją własną drogą.

Boyhood jest debiutem filmowym Ellara Coltrane. Obok niego zagrają córka reżysera, Lorelei (Życie świadome, The Substitute) oraz Ethan Hawke (Gattaca – szok przyszłości, Przed zachodem słońca) i Patricia Arquette (Medium, Stygmaty). Richard Linklater (Przed zachodem słońca, Przed północą) jest nie tylko reżyserem, ale także napisał scenariusz do tego niecodziennego projektu. Produkcja zadebiutowała na styczniowym festiwalu Sundance, a światowa premiera filmu zapowiedziana jest na 11 lipca tego roku.

podobne treści