news

Hierarchia potrzeb robotów

Każdy z nas ma jakieś potrzeby, mniejsze lub większe. Zostały one jasno przedstawione przez Abrahama Maslowa w 1956 roku na przykładzie piramidy. A gdyby tak roboty też chciały czegoś od życia? Co wtedy byłoby dla nich najważniejsze? Lepiej nie wiedzieć.

Na szczycie piramidy znajduje się poczucie samorealizacji, szacunku oraz bycia potrzebnym, na dole zaś czynności fizjologiczne bez których życie nie byłoby możliwe. Powyższa grafika w śmieszny (oraz odrobinę apokaliptyczny) sposób pokazuje, czego robotom brakowałoby do szczęścia, gdyby tylko wiedziały czym ono jest. [Lunch Breath, Suicide Bots, io9]

podobne treści

  • Dawid Krysiak

    Proponuję obejrzeć jakikolwiek odcinek serialu Futurama (chyba leci czasami na Comedy Central) – mój ulubieniec Bender (robot o specjalności… zginacz) przedstawia sobą prawdziwą hierarchię potrzeb robotów – na szczycie, i owszem – znajduje się ‚kill all the humans’ ale poniżej jest głównie zaspokajanie potrzeb – alkohol! bez niego robot staje się pijany :D, gadki o panienkach (robotach oczywiście) i kleptomania. Polecam!