naukanews

Heweliusz jest już na orbicie

Polski satelita Heweliusz jest już na orbicie okołoziemskiej. Dziś rano został wystrzelony z chińskiego centrum kosmicznego na rakiecie Długi Marsz 4B.

Przekładany kilkukrotnie start odbył się ostatecznie dziś o godzinie 5:15 polskiego czasu. Drugi polski satelita naukowy pomyślnie oddzielił się od rakiety nośnej, a obecnie trwa proces aktywowania Heweliusza.

Heweliusz jest ostatnim satelitą z konstelacji nanosatelitów BRITE. Od marca 2013 roku na orbicie znajdują się austriackie satelity TugSat1 i UniBite, w listopadzie 2013 roku dołączył do nich polski Lem. 19 czerwca 2013 roku rakieta Dniepr wyniosła z rosyjskiej bazy Jasny dwa kanadyjskie satelity: Toronto i Montreal.

Pierwotnie Heweliusz miał wystartować już pod koniec grudnia 2013 roku, ale z powodu wcześniejszej awarii chińskiej rakiety, wszystkie starty zostały przełożone do czasu wyeliminowania usterki.

Konstelacja nanosatelitów BRITE ma za zadanie przez kilka lat obserwować pulsowanie najjaśniejszych gwiazd. Dzięki szczegółowym obserwacjom prowadzonym przez całą sieć małych obiektów naukowcy mają nadzieję otrzymać informacje na temat wewnętrznej budowy 286 najjaśniejszych gwiazd oraz o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu.

podobne treści