nauka

Haumea, planeta karłowata, posiada system pierścieni

Układ Słoneczny to nie tylko planety, księżyce czy asteroidy. W jego skład wchodzą również planety karłowate, z których oczywiście najsłynniejszą jest Pluton. Ale nie tylko ona skrywa jeszcze przed nami tajemnice. Okazuje się bowiem, że znajdująca się obrzeżach Układu Słonecznego Haumea ma własne pierścienie.

Nie są oczywiście tak okazałe jak pierścienie Saturna, ale i tak odkrycie, dokonane przez międzynarodowy zespół astronomów, jest interesujące. Zwłaszcza, że jest to już drugi przykład pierścieni, które w Układzie Słonecznym otaczają obiekt inny niż gazowy olbrzym.

W roku 2014 astronomowie po raz pierwszy wykryli pierścienie wokół Chariklo, planetoidy okrążającej Słońce w odległości prawie 16 jednostek astronomicznych. Wcześniej sądzono, że pierścienie są specyficzne tylko dla gazowych olbrzymów, takich jak przede wszystkim Saturn, ale też Jowisz, Neptun czy Uran. Odkrycie kolejnych pierścieni, tym razem wokół planety karłowatej, pozwala przypuszczać, że w naszym układzie może być więcej obiektów posiadających pierścienie.

Te otaczające Haumeę udało się odkryć w trakcie obserwacji planety karłowatej na tle gwiazdy URAT1 533-182543, którą prowadzono w styczniu tego roku za pomocą 12 różnych europejskich teleskopów. Okazało się, że jej światło „migotało” po obu stronach obiektu, co sugerowało, że wokół planety karłowatej znajdują się mniejsze obiekty. Na podstawie zebranych danych udało się wyliczyć, że otaczający Haumeę pierścień ma ponad 2400 kilometrów (około 1500 mil).

Ilustracja: IAA-CSIC/UHU

podobne treści