wtf

Hasła nastolatków przegrywają z wyobraźnią osób starszych

Największe do tej pory naukowe badanie siły stosowanych przez nas haseł przynosi zaskakujące wyniki. Choć akurat nie dziwi fakt, że większość ludzi używa słabszych haseł niż polecają eksperci od bezpieczeństwa.

Joseph Bonneau, informatyk z University of Cambridge, przeanalizował hasła prawie 70 milionów użytkowników Yahoo! Głównym celem badania było sprawdzenie siły używanych przez ludzi haseł i posegregowanie wyników pod kątem różnych grup demograficznych. Wyniki są trochę zaskakujące.

Choć wydawać by się mogło, że ludzie, dla których Internet jest tak oczywisty jak powietrze powinni zdawać sobie sprawę jak istotne jest odpowiednie hasło, okazuje się, że to użytkownicy, którzy mają więcej niż 55 lat ustawiają statystycznie dwa razy silniejsze hasła niż osoby poniżej 25 roku życia.

Jeśli porównać wyniki pod względem narodowości okazuje się, że najsilniejsze hasła statystycznie ustawiają Niemcy i Koreańczycy a najsłabsze mieszkańcy Indonezji.

„Badanie było jednym z rzadkich przypadków, w którym badano bardzo dużą próbkę haseł, które faktycznie są używane i zostały zdobyte w legalny sposób,” mówi Lujo Bauer, który bada hasła na uniwersytecie Carnegie Mellon. Większość badań przeprowadzana jest na podstawie baz danych, które wyciekły w związku z tym mogą być niekompletne a przez to średnio reprezentatywne.

[New Scientist]

podobne treści