film

Hardcore – film akcji z perspektywy pierwszej osoby

Co jakiś czas pojawia się film próbujący być czymś więcej, niż tylko produkcją kinową. Podczas festiwalu TIFF w Toronto odbyły się pokazy Hardcore, który stara się przenieść na ekran kinowy to, co w grach wideo jest jednym z głównych sposobów prowadzenia rozgrywki – perspektywę pierwszej osoby. Reżyserowany przez Ilyę Naishullera obraz na tą chwilę szuka jeszcze dystrybutora, jednak po tym, jak pozytywnie został odebrany przez kanadyjską widownię spodziewać się można, że już wkrótce któraś z wytwórni zdecyduje się pozyskać do niego prawa. W sieci pojawił się także zwiastun, który z uwagi na brutalność jest przeznaczony zdecydowanie dla widzów dorosłych:

 

Sam pomysł nie jest oczywiście czymś nowatorskim. W przeszłości filmy, jak chociażby Doom czy horrory typu „found footage” pokroju Paranormal Activity Blair Witch Project bawiły się tym pomysłem, jednak Hardcore całkowicie oddaje się przeniesieniu pierwszoosobowej perspektywy z gier do kina. Narracja prowadzona jest z oczu Henry’ego, który przywrócony został do życia przez swoją żonę-naukowca, Estelle (Haley Bennett) pod postacią cyborga.

Na domiar złego, wkrótce placówka, w której przebywa została zaatakowana przez siły Akana (Danila Kozlovsky), który porywa ukochaną głównego bohatera, by pomogła mu w jego diabolicznym planie. Henry musi odbić swoją żonę, przedzierając się przez niekończącą się armię najemników. Jedynym sojusznikiem wydaje się być dziwaczny Jimmy (Sharlto Copley), który wspierał go będzie w podróży po Moskwie.

Najbardziej znaną postacią jest bez wątpienia Copley, który na swoim kącie ma występy w Dystrykcie 9Elizjum Chappi. Obok niego, Haley Bennett (Bez litości, Prosto w serce) i Danila Kozlovsky’ego (Akademia wampirów, Duchless), w produkcji występują Cyrus Arnold (Zoolander 2, gościnny występ w serialu Był sobie chłopiec), Will Steward (Dzień próby, Udając Boga), Darya Charusha (Miłość w wielkim mieście 3, W drobny mak) i sam reżyser, Ilya Naishuller (Wszystko i od razu, Biting Elbows: Bad Mother*****r). Film na razie jest na etapie poszukiwania dystrybutora.

podobne treści