news

Harcerki wypowiadają wojnę Photoshopowi

Udzielające się w harcerstwie młode Brytyjki chcą wpłynąć na rząd w
kluczowej sprawie. Domagają się nowego prawa, które zobowiąże wydawców
do oznaczania zdjęcia jako „zmodyfikowane w Photoshopie”. Szykują petycję skierowaną do premiera Davida Camerona.

Brytyjska Girl Guide Association uważa, że wyretuszowane zdjęcia – często zresztą w kiepski sposób, co widać na powyższym zdjęciu Jessiki Biel – wpędzają w kompleksy. Prezentują nierealne, wyidealizowane ciała, które nie występują w naturze, a przy tym sprawiają, że kobiety czują się źle w swoim, naturalnym przecież, ciele.

Rzeczniczka stowarzyszenia powołuje się na statystyki: 50 procent dziewcząt w wieku 16-21 lat rozważa operację plastyczną. Tymczasem 42 procent Brytyjek w wieku 11-16 lat uważa na to, co je, aby nie przytyć. Harcerki są przekonane, że młode dziewczęta znalazły się pod wielką presją właśnie z powodu wyretuszowanych zdjęć w mediach.

Uważam, że nowe prawo to świetny pomysł. Napis „zmodyfikowane w Photoshopie” musiałby się pojawić na każdym zdjęciu, co będzie przypominać, że nie patrzymy na obraz rzeczywistości, tylko ułudę.  [Kat Hannaford/giz, BBC, TechRadar]

podobne treści

 • opqrstxy

  Świetny pomysł. Popieram. Dodatkowo powinni jeszcze dodawać napis „modelka ma wszczepione protezy” w przypadku gdy osoba na zdjęciu ma sztuczne cycki.

 • shiftheads

  Pomysł jest świetny moim zdaniem. Powinno to i u nas zagościć ;)

 • piotrek.gross

  En no to gdzie podpisać?? Jestem zawodowy grafikiem i naprawdę mi gorzej jak widzę co robione jest z fotkami w reklamach.

 • roboWZWO

  Głupi jesteście!
  Może ( jeśli już ma być uczciwie ) powinny być pod reklamami teksty : „Powyższa reklama całkowicie nie jest zgodna z prawdą, a celem jej jest jedynie podwyższenie sprzedaży produktu, usługi.”
  ..może to nie takie głupie ?

 • masturbator

  Powinna byc oznaczona czy jest Transeksualista

 • anonim

  „zdjęcie modyfikowane cyfrowo”, bo inaczej wystarczy ‚zmodyfikować’ w corelu albo innym sofcie i już plakietki nie trzeba będzie

 • piotrek32

  już to widzę!;)na pewno by się ktoś przyznał!Chyba wiadomo,że każde zdjęcie jest retuszowane.

 • poco

  dobry pomysl, bo to co nam sprzedaja media to juz jest tragedia

 • ampersky

  Dobry pomysł i dobra idea.

 • akeisnzy

  Na każdym zdjęciu? Na każdym poprawionym cyfrowo? Bo foto wywołane w ACR i Photoshopie z lekko podbitym kontrastem też jest zmienione. I co? Na takim też ma być oczojebny napis? Kto by regulował głębokość zmian kwalifikujących fotę to tego ratującego setki brytyjskich nastolatek przed zgubą i zniszczeniem napisu? Jeśli ktoś ogląda przesadnie wyretuszowane zdjęcie i ma z tego powodu kompleksy to jest jego problem i jego rodziców. Każdy zdrowo myślący człowiek wie, że fotografia jest poprawiona do granic możliwości i nie jęczy z tego powodu.

 • 8legsFreak

  bezmyślny pomysł. Fakt że dziewczęta zapatrzając się na takie zdjęcia przechodzą na dietę to DOBRY EFEKT. w dzisiejszych czasach nadwaga to największy problem zdrowotny krajów rozwiniętych, ZWŁASZCZA wśród młodych dziewcząt (statystycznie częściej mają nadwagę niż młodzi chłopcy), i zwłaszcza w UK (na drugim miejscu po USA jeśli chodzi o nadwagę obywateli).

 • Dawid Krysiak

  akeisnzy: zakres dopuszczalnych zmian dość łatwo chyba ustalić – to co wypacza wizerunek danej osoby – wszystkie zmiany polegające na klonowaniu skóry, przesuwaniu krawędzi ciała (odchudzanie brzuchów, ud itd…). Dopuszczalne byłoby co najwyżej korygowanie tonalne, choć tu też pojawia się problem np. z oczami – wolno zmienić kolor, skoro niczego się nie klonuje? :D).Generalnie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie fundamentalne – czy kłamstwo w reklamie jest złe? Jeśli tak, to należałoby automatycznie zakazać reklam firm ubezpieczeniowych obiecujących najtańsze ubezpieczenia, proszków które wypiorą idealnie każde pranie, żywności która „smakuje jak prawdziwa” (choć kosztuje 20% co powinna, więc… cudów nie ma) itd…

 • iforget911

  Koniecznie musicie przeczytać tę książkę: http://www.ksiegarniaswit.pl/86829-heretyckie-dziedzictwo-europy.html