newssztuka

Hans Rudolf Giger, twórca „Obcego”, nie żyje

Hans Rudolf Giger, szwajcarski artysta, któremu światową sławę przyniosło stworzenie postaci ksenomorfa z serii filmów Obcy, zmarł wczoraj w wyniku obrażeń, jakich doznał po upadku ze schodów. Miał 74 lata.

Giger urodził się 5 lutego 1940 roku w szwajcarskim mieście Chur. Na uniwersytecie w Zurychu studiował architekturę i formy przemysłowe ale popularność przyniosły mu obrazy i rzeźby, które łączyły kształty ludzkich ciał z maszynami. Jego nietypowy styl, nazywany biomechanicznym, szybko zwrócił uwagę filmowców. Jego pierwszym filmowym projektem było wykonanie szkiców do Diuny w reżyserii Davida Luncha, ale prawdziwą sławę, oraz Oscara za Najlepsze Efekty Wizualne, przyniosła mu praca nad filmem Ridleya Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo.

Na potrzeby tej produkcji stworzył część scenografii, oraz przede wszystkim postać ksenomorfa, humanoidalnego obcego, który, grając na ludzkich fobiach, straszy już od ponad trzydziestu lat:

„W pierwszych projektach obcy miał duże, czarne oczy. Ale ktoś stwierdził, ze wygląda za bardzo jak członek gangu Hells Angels – cały na czarno i z czarnymi goglami. Wtedy pomyślałem, że jeszcze bardziej przerażające byłoby, gdyby w ogóle nie miał oczu,” mówił Giger w roku 1979 o swojej pracy nad ksenomorfem. „Oślepiliśmy go! Dlatego w zbliżeniach widać tylko otwory w czaszce. I to jest naprawdę straszne, ponieważ nawet bez oczu dokładnie wie, gdzie znajdują się jego ofiary. Atakuje szybko, sprawnie i bezbłędnie. Jak wąż.”

Nie mniejszą popularnością cieszą się też obrazy Gigera, które wielokrotnie trafiały na okładki płyt. W tym miejscu wymienić można chociażby „To Mega Therion” blackmetalowego zespołu Celtic Frost, „III: How the Gods Kill” grupy Danzig oraz „Heartwork” brytyjskiego zespołu Carcass.

W 1998 roku otwarto muzeum prac Gigera, które mieści się na zamku w szwajcarskim mieście Gruyeres. Wewnątrz znaleźć można także, poza jego własnymi obrazami, rzeźbami i szkicami wykonanymi na potrzeby filmów, dzieła z prywatnej kolekcji sztuki szwajcarskiego artysty.

Zdjęcie: Flickr/Ars Electronica

podobne treści