wynalazki

Handle: nowy robot Boston Dynamics

Roboty budowane przez Boston Dynamics potrafią zrobić wrażenie. A teraz do specyficznej menażerii tworzonej przez BigDoga, Cheetah czy Atlasa dołączył Handle.

Handle, to czworonożny i jednocześnie dwukołowy robot, który jest efektem prac prowadzonych w firmie, zmierzających do uproszczenia konstrukcji budowanych w Massachusetts robotów, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum możliwości. Robot może więc stać na czterech nogach, tak jak poprzednie konstrukcje Boston Dynamics, ale może też stanąć w postawie wyprostowanej i dzięki kołom zamontowanym na dwóch nogach, jeździć z prędkością do 14 kilometrów na godzinę. W ten sposób może poruszać się po różnych typach terenu, a nawet przeskakiwać przez przeszkody. Jednocześnie  robot może przenosić ładunki o wadze do 50 kilogramów.

„Handle wykorzystuje te same zasady ruchu i zachowania równowagi, z których korzystaliśmy podczas prac nad naszymi czworonożnymi i dwunożnymi robotami. Posiada jednak tylko 10 ruchomych stawów, przez co jest dużo mniej skomplikowany,” twierdzi Boston Dynamics. „Koła są efektywnym sposobem poruszania się na płaskich powierzchniach, a dzięki połączeniu ich możliwości z możliwościami nóg, robot może dostać się prawie wszędzie (…).”

Na udostępnionym przez firmę nagraniu robot niestety nie chodzi, więc pozostaje nam przyjąć te zapewnienia na wiarę. Ale zaprezentowane na nim możliwości robota i tak imponują.

podobne treści