news

Handel siatkówkami oka jest już w Europie legalny

Sztuczne siatkówki dopuszczono do sprzedaży i użytku na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w 29 krajach. Cena implantu wynosi 100 tysięcy dolarów. Producentem siatkówek jest firma Second Sight Medical Products z siedzibą w Los Angeles i europejskim centrum w szwajcarskiej Lozannie.

Użytkownicy sztucznych siatkówek muszą nosić specjalne okulary z maleńkimi kamerami. Obraz otoczenia jest przesyłany bezprzewodowo do sztucznej siatkówki w oku. Ta wysyła impulsy elektryczne do mózgu, imitując działanie prawdziwego narządu wzroku.

Proteza nazywa się Argus II Retinal Prosthesis System i jest owocem 20-letnich badań. Testy na 30 niewidomych pacjentach dowiodły, że działa znakomicie i jest bezpieczna. Niewidomi stopniowo uczą się rozpoznawać impulsy z siatkówki i po krótkim czasie zaczynają postrzegać różnice w intensywności światła w otoczeniu.

Prezes Second Sight, Robert Greenberg, powiedział „Cieszmy się, że po latach badań możemy zaoferować dobre, długoterminowe rozwiązanie osobom cierpiącym na choroby skutkujące zwyrodnieniami siatkówki, w tym osoby dotknięte retinopatią barwnikową.”

Argus II pojawi się jeszcze w tym roku w kilku placówkach specjalistycznych: Centre Hospitalier National d’Ophthalmologie des Quinze-Vingts (Paryż0, Hôpitaux Universitaires de Genève (Genewa), Manchester Royal Eye Hospital (Manchester), and Moorfields Eye Hospital, (Londyn). Producent prowadzi z ubezpieczycielami rozmowy dotyczące możliwości objęcia wszczepienia siatkówki polisą.

podobne treści