naukawtf

Han Solo w karbonicie odnalazł się na Merkurym

Merkury, najmniejsza i najbliższa słońcu planeta naszego Układu Słonecznego, okazuje się mieć dużo więcej wspólnego z popkulturą niż mogli zakładać astronomowie. W zeszłym roku NASA znalazła na jego powierzchni wizerunek Myszki Mickey, teraz donosi o odnalezieniu Hana Solo w bryle karbonitu.

Zdjęcie o którym mowa, wykonane zostało w lipcu 2011 przez sondę MESSENGER, jednak dopiero teraz NASA postanowiła się nim pochwalić. W dość specyficzny sposób:

„W okolicach północnej części basenu Caloris znajduje się blok w kształcie pewnego zamrożonego w karbonicie przemytnika, który potrafi zrobić trasę na Kessel w mniej niż dwanaście parseków. (…)

Powinniście zapamiętać dwie rzeczy. Po pierwsze nie zadziera się z Huttem, a po drugie powierzchnia Merkurego jest pełna niespodzianek. Powyższy blok może być częścią pierwotnej powierzchni planety i jako taki być starszy od basenu Caloris, który został ukształtowany przez materiał wyrzucony podczas zdarzenia, które doprowadziło do jego powstania.”

Choć porównania do Hana Solo są zabawne, dużo ważniejsza jest właśnie druga cześć komunikatu NASA. Sonda MESSENGER jest pierwszym próbnikiem wysłanym na Merkurego od czasów Marinera 10. Dzięki temu odkryciu naukowcy zyskali nową wiedzę na temat procesów, które ukształtowały powierzchnię najmniejszej planety Układu Słonecznego.

Tymczasem Han Solo z Merkurego może dołączyć do innych kosmicznych przykładów na pareidolię czyli zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w zupełnie przypadkowych szczegółach.

podobne treści