news

Hamburger – moja miłość!

Co takiego jest w hamburgerach, że pragniemy ich, pomimo, że nie są najzdrowszym jedzeniem świata?
Hamburger to mięso w bułce, podawane  na ciepło, często z sosami i sałatą w środku. Jedzenie całkowicie pozbawione finezji. Prostota w każdym calu. Jednak, kiedy będąc w trasie przejeżdżamy obok znanego fast fooda, nasze ślinianki zaczynają pracować, na myśl o soczystym mięsie w chrupiącej bułeczce. Myślę, że właśnie w tym tkwi istota uwielbienia do hamburgera, że jego zasada jest taka prosta, że wiemy czego się spodziewać i zawsze dostajemy to, na co liczyliśmy, bez niespodzianek. Dodatkowym atutem tego jedzenia jest fakt, że podczas jedzenia posługujemy się rękami. Ten pierwotny kontakt dłoni z posiłkiem sprawia, że bardziej nam smakuje. Czujemy pod palcami jego temperaturę, sprężystość i objętość. Pozbawieni metalowych przedłużaczy, czyli sztućców, czujemy się bardziej wolni, bliżsi naturze.

Hamburger wcale nie powstał w USA, gdzie cieszy się największą popularnością. Nazwa wywodzi się odniemieckiego miasta Hamburg, a potrawa od befsztyka po hambursku – kotleta z siekanej wołowiny. W Ameryce wynalazek znalazł się za sprawą niemieckich emigrantów. Najstarszy fast food, podający hamburgery, znajduje się w Connecticut, w New Haven. Nazywa sie Louis Lunch i sprzedaje mięso pieczone na żeliwnych grillach, serwowane na chlebie tostowym.

Ja już zgłodniałam, a wy?

podobne treści

  • KuglarzSnow

    a my nieeeeee

  • mateusz.stanczak

    Na początku XXw. w Poznaniu powstała pierwsza w Polsce restauracja fast food. Mieściła się w okolicy dzisiejszego pl. Wolności. Nazywała się Amerikanische Automatische Restaurant (jakoś tak). Wydaje się w takim razie, że już wtedy hamburgery musiały być na tyle zakorzenione w Ameryce, że zapomniano o ich niemieckim rodowodzie i nawet jeśli z Niemiec lansowano je w innych krajach to już z amerykańską etykietką :-)

  • Anonim

    Co prawda to prawda bo jedzenie w fast foodach jest smaczne i mało kto tego nie lubi ale te hamburgery na reklamach wyglądają tak smacznie a w fast foodzie są taki ściśnięte i „dziwne”, ale i tak pyszne.