news

HALTT wskaże śmigłowcom wroga

Lecisz sobie śmigłowcem nad terytorium wroga. Nagle słyszysz strzały. I nie możesz uciec, ani odpowiedzieć ogniem, bo nie wiesz kto do ciebie strzela i, przede wszystkim, skąd. Kiepska perspektywa, prawda? Całe szczęście nie jesteś już zdany tylko na siebie. Pomoże ci HALTT, system lokalizacji wystrzału.

Używając zespołu czujników akustycznych, HALTT (Helicopter Alert and Threat Termination) potrafi namierzyć pozycję strzelca. Dzięki wykrywaniu wyraźnych sygnałów dźwiękowych system pomoże ochronić śmigłowiec przed ogniem z mniejszej broni.

Właśnie testowany jest prototyp systemu. A jego twórcy już rozważają wprowadzenie go do kilku typów śmigłowców obecnie używanych w Afganistanie. [Wired]

podobne treści

  • kierowca.bcde

    Tyle, że odgłos wystrzału dotrze do śmigłowca nieco później niż sama kula (pocisk leci szybciej niż dźwięk). Zanim więc system zbierze i przeanalizuje dane, a następnie wyceluje i swoje odczeka w kwestii pozwolenia na oddanie strzału w kierunku atakującego, to agresora już w tym miejscu nie będzie. Kiedy partyzanci zrozumieją jak to działa, to i tak sobie z tym systemem poradzą. Wystarczy rozlokować kilku(nastu) z nich w różnych miejscach, i każdy po oddaniu strzału przemieści się szybko o kilkadziesiąt metrów. Natłok danych akustycznych z różnych kierunków spowoduje jeszcze większe zamieszanie w głowie osoby obsługującej ten system i zanim nastąpi jakakolwiek reakcja obronna, śmigłowiec będzie już leżał na ziemi.