news

Hackerzy mogą dobrać się do samochodów

Samochody z dostępem do internetu może i są nowoczesne. Ale są też przerażająco wprost niebezpieczne. Jak pokazują badania, hackerzy mogą w takich pojazdach zdalnie odciąć hamulce, zatrzymać silnik czy zablokować drzwi przed kierowcą.

Badania przeprowadzili eksperci od bezpieczeństwa systemów komputerowych z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Uniwersytetu Kalifornii. Specjalistom udało się włamać do dwóch samochodów, które uznano za „reprezentatywne dla systemów komputerowego sterowania” wieloma współczesnymi samochodami. Dzięki włamowi byli wstanie zmusić system do całkowitego ignorowania poleceń użytkownika. To pozwoliłoby hackerom na przykład na zatrzymanie pojedynczego koła, co mogłoby doprowadzić do poważnej katastrofy.

Na dodatek ekspertom udało się wprowadzić do systemu złośliwego oprogramowania, które po wypadku mogłoby zatrzeć wszelkie ślady jakiejkolwiek ingerencji.

Połączenie samochodu i komputera wydaje się naturalne. A przynajmniej nieuniknione. Ale to nie jest telewizor, który zhackowany po prostu nie wyświetli najnowszego odcinka Mody na sukces. Bezpieczeństwo samochodu to sprawa życia i śmierci jego użytkowników. Dlatego trzeba się tym zająć już teraz, póki jest to kwestia czysto akademicka. [Kyle VanHemert/giz, NYTimes]

Zdjęcie: MNicoleM

podobne treści