internet

Guardian: Microsoft dał NSA dostęp do SkyDrive, Skype’a i maili

Microsoft ogłosił wczoraj swój ambitny plan restrukturyzacji, tymczasem Guardian opublikował bardziej szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób Redmond pomaga NSA podsłuchiwać własnych klientów.

Z dokumentów przekazanych angielskiej gazecie przez Edwarda Snowdena wynika, że Microsoft pomógł NSA ominąć swoje własne szyfry w taki sposób, by agencja mogła przechwytywać komunikację użytkowników Outlook.com. Ponadto firma miała dać agencjom federalnym swobodny dostęp do danych przechowywanych w SkyDrive. Według gazety NSA ma także możliwość przechwytywania rozmów prowadzonych za pomocą komunikatora Skype. Z informacji opublikowanych wcześniej wynika, że Skype przystąpił do programu PRISM jeszcze zanim został przejęty przez Microsoft, autorzy wczorajszej publikacji sugerują, że od czasu przejęcia komunikatora przez Redmond, ilość podsłuchiwanych rozmów wzrosła trzykrotnie.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia, informacje Guardiana nie są żadnym zaskoczeniem, tak jak nie jest zaskoczeniem fakt, że Microsoft stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom. Firma twierdzi, że udostępnia informacje dotyczące jedynie konkretnych użytkowników i tylko w przypadkach przewidzianych przez prawo. O żadnym, „bezpośrednim dostępie” do serwerów spółki nie może być mowy.

Niestety, choć publikacja oparta jest na wewnętrznych dokumentach przekazanych przez Snowdena, Guardian nie zdecydował się na ich publikację. Trochę szkoda, moglibyśmy sobie wtedy wyrobić na ten temat własne zdanie.

Zdjęcie: Flickr/PeterWood

podobne treści