wynalazki

Grzejnik kopiący kryptowaluty

W ostatnich miesiącach gorącym tematem były kryptowaluty. Jeśli chcielibyście wyciągnąć z tego praktyczne wnioski, francuska firma Qarnot przygotowała dla was ciekawe urządzenie.

Jest to grzejnik pokojowy, który generuje ciepło kopiąc kryptowaluty. W urządzeniu Qarnot QC-1 zastosowano dwie karty graficzne Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+. Wszystkie podzespoły są schładzane pasywnie, a ciepło oddają za pośrednictwem dużego, aluminiowego radiatora, który z kolei ogrzewa pomieszczenie.

W normalnym trybie QC-1 działa jak 450-watowy grzejnik, ale dostępny jest też tryb Booster, w którym moc zwiększana jest do maksymalnie 650 W. Jak twierdzi producent, grzejnik QC-1 może wystarczy do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 20 m2.

Qarnot zapewnia, że konfiguracja urządzenia jest bardzo prosta – wystarczy podłączyć je do sieci elektrycznej oraz do sieci LAN. Następnie za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej użytkownik może zdecydować o tym, czy jego grzejnik będzie Bitcoiny, Litecoiny, czy Ethereum. Obudowa urządzenia wykonana jest z drewna i aluminium, a całość waży 27 kilogramów. Niestety taki grzejnik wykonany z wysokowydajnych kart graficznych jest znacznie droższy niż zwykły – firma Qarnot wyceniła go na 2900 euro. Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów przed 20 czerwca.

podobne treści