news

Grupa robocza ONZ staje w obronie Assange’a

Pamiętacie jeszcze Juliana Assange’a, który od blisko czterech lat ukrywa się w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru? Dziś grupa robocza ONZ uznała, że powinien on móc mieć możliwość dochodzić odszkodowania za „arbitralne zatrzymanie”.

Sprawa Assange’a zaczęła się jeszcze zanim schronił się on w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru. Szwedzka policja postanowiła go przesłuchać w sprawie oskarżeń o gwałt, jakiego miał się on dopuścić podczas wizyty w tym kraju. Australijczyk zaprzecza, a w roku 2012 schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Twierdzi, że oskarżenia mają podtekst polityczny, a w razie ekstradycji do Szwecji, zostanie wydany władzom USA w związku z ujawnieniem przez WikiLeaks tajnych dokumentów wojskowych czy amerykańskich depesz dyplomatycznych.

W 2014 roku prawnicy Assange’a postanowili złożyć zażalenie do grupy roboczej ds. arbitralnych zatrzymań przy ONZ, twierdząc, że jego pobyt w ambasadzie jest wymuszony i stanowi formę bezprawnego ograniczenia wolności. Założyciel WikiLeaks przekonywał, że został pozbawiony podstawowych wolności, w tym braku dostępu do światła słonecznego, świeżego powietrza, oraz dostępu do świadczeń medycznych.

Jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy przez ekspertów ONZ, Assange zapowiadał na Twitterze, że jeśli przyznają rację oni władzom Szwecji i Wielkiej Brytanii, to wyjdzie z ambasady i odda się w ręce brytyjskiej policji. Jeśli jednak ONZ stwierdzi, że Wielka Brytania i Szwecja działały bezprawnie, będzie domagał się zwrotu paszportu i zaprzestania dalszych prób zatrzymania.

Dziś grupa robocza ONZ ds. arbitralnych zatrzymań przychyliła się do argumentacji Assange’a. Eksperci grupy uznali, że „liczne formy naruszania wolności Juliana Assange’a świadczą, że był on arbitralnie przetrzymywany. (…) arbitralne przetrzymywanie Assange’a powinno się zakończyć, aby jego fizyczna integralność i swoboda ruchu były szanowane, a także powinien on otrzymać dające się wyegzekwować prawo do odszkodowania.”

Czy to rozstrzygnięcie zmieni coś w sprawie założyciela WikiLeaks? Absolutnie nie. Tego typu rozstrzygnięcia nie mają dla władz państwowych wiążącego charakteru, a Grupa nie może nakazać zwolnienia kogokolwiek. Wielka Brytania podkreśla ponadto, że Assange sam zdecydował się szukać schronienia w ekwadorskiej ambasadzie, a rozstrzygnięcie nie będzie miała wpływu na procedurę jego zatrzymania po ewentualnym opuszczeniu przez niego budynku. Również Szwecja zapowiedziała, że decyzja nie będzie miała wpływu na toczące się w sprawie Assange’a postępowanie.

Zdjęcie: Flickr/acidpolly

podobne treści