videowynalazki

Grasshopper SpaceX naprawdę skacze

Elon Musk, założyciel SpaceX, od dłuższego już czasu wspomina o systemie Grasshopper – projekcie, który ma na celu zademonstrować możliwość wystrzelenia rakiety, którą będzie można wykorzystać po raz kolejny. SpaceX może pochwalić się już sporymi postępami w tej dziedzinie.

Entuzjaści eksploracji kosmosu finansowanej z prywatnych środków dostali w tym roku na gwiazdkę bardzo ciekawy prezent. Są nimi nagrania z testów systemu Grasshopper (ang. konik polny), które przeprowadzono 17 grudnia. Podczas testów rakieta wzbiła się na wysokość 40 metrów, zawisła w powietrzu na około 10 sekund i bezpiecznie wylądowała wykorzystując swoje własne silniki. Cały lot trwał 29 sekund, czyli niewiele, ale i tak jest to spory progres w porównaniu do pierwszych testów, które odbyły się we wrześniu i w listopadzie. Grasshopper wzniósł się wtedy odpowiednio na 1,8 metra i 5,4 metrów a lot trwał 3 i 8 sekund.

Testy systemu Grasshopper, który składa się z silnika Merlin 1D oraz zbiornika pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, zaopatrzonego w cztery stalowe podpory, zakładają stopniowe zwiększanie maksymalnego pułapu jaki osiągać będzie rakieta. Na razie SpaceX zaplanowało testy, podczas których Grasshopper wzniesie się na maksymalnie 3,5 kilometra.

Szacuje się, że prace nad systemem, który po raz pierwszy zapowiedziano w 2011 roku, mają potrwać trzy lata. Wygląda więc na to, że w przyszłym roku pokonane zostaną kolejne problemy i, kto wie, może Grasshopper zostanie wzięty pod uwagę podczas planowania misji na Marsa SpaceX?

podobne treści