nauka

Grafen i odsalanie wody

Wszystkie poszlaki wskazują na to, że materiałem przyszłości będzie grafen. Naukowcy znajdują coraz więcej zastosowań dla tej sieci atomów węgla grubości jednego atomu. W przyszłości może zastąpić krzem w tranzystorach czy posłużyć do budowy zwijanych w rolkę ekranów. Ale już dziś może zamienić słoną wodę w słodką.

Proces filtracji wody morskiej przy pomocy garfenu został opracowany na MIT i polega on na tym, że słona woda przepuszczana jest przez filtr zbudowany z warstwy tego materiału. Grafen składa się z warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Naukowcy stworzyli w niej w niej małe tworzyć swego rodzaju sitko, przez które jest w stanie przedostać się woda, natomiast cząsteczki soli już nie. Sam pomysł na tego rodzaju filtrację nie jest nowy, jednak wykorzystanie w tym celu grafenu sprawia, że proces filtracji jest dużo bardziej efektywny ponieważ może być 1000 razy szybszy.

Możliwych zastosowań grafenu jest dużo więcej, ale dopracowanie technologii odsalania wody przy jego pomocy może być jednym z ważniejszych zważywszy na kurczące się zapasy wody słodkiej.

[PhysOrg via Geekosystem]

podobne treści