news

GPS lepszy niż kiedykolwiek – za 8 miliardów dolarów

System GPS czeka znaczące ulepszenie. Amerykańskie Siły Powietrzne w ciągu najbliższych 10 lat chcą wydać 8 miliardów dolarów, dzięki którym wymienią każdego z 24 satelitów systemu.

Według planu, w przestrzeń kosmiczną zostaną wysłane 24 satelity, a 8 pozostanie na Ziemi na wypadek, gdyby trzeba było któregoś z satelitów wymieć. Po wymianie system będzie mniej podatny na awarie, a do tego ma być znacznie dokładniejszy – ponoć (w wersji cywilnej) będzie w stanie ustalić położenie z dokładnością do 1 m, a nie ponad 6 m, jak jest obecnie. [Kat Hannaford/giz, LA Times]

podobne treści

 • AAA

  Bzdura.
  Podczas budowy największego wieżowca w Dubaju, używano systemu GPS z dokładnością do MILIMETRÓW !!
  Na Discovery był o tym program- jakieś pół roku temu.

 • acard1985

  GPS dokładność 15[m]
  DGPS dokładność 5[m]
  DGPS wykorzystywany w geodezji (pozycja uśredniona z kilku/nastu godzin pozycjonowania)
  Do budowy budynków używa się systemów pozycjonowania laserowego względem np: fundamentów.

 • acardo1985

  DGPS wykorzystywany w geodezji (pozycja uśredniona z kilku/nastu godzin pozycjonowania) – do 0,5 [m]

 • bossot

  Wszystko zależy od tego jak dokładny był pomiar „punktu kontrolnego” bądź co bądź to zwiększenie dokładności polega na tym że nadajnik od znanym położeniu wysyła do współpracujących z nim odbiorników różnicę między położeniem wg GPS a tym ustalonym np astronomicznie (czytaj dokładnym) a także względem czego się mierzy (nie musi to być od razu super dokładna długość i szrokość geograficzna, starczy uznać rzeczowy nadajnik za punk „zero-zero” i postawić budynek wg niego a nie faktycznych południków i równoleżników.

 • d.pietron

  Dokladnie, wystarczy uzyc pomiaru fazowego zamiast kodowego i mamy dokladnosc milimetrowa po 5 – 10 minutach. Ale do tego trzeba sprzetu geodezyjnego.

 • blabla

  statki w portach które dokują? czego one używają?

 • bossot

  re blabla holowników? nikt nie ukrywa że „cywilna” część GPS jest celowo zakłócana celem zmniejszenia dokładności. Co więcej to nadal instalacja wojskowa, wiec jak USArmy uzna że będzie z tego korzyść mogą wyłączyć ogólnodostępną część tego systemu. Więc aż tak bym na GPS-ie nie polegał, już szybciej na europejskim galileo o ile kiedykolwiek powstanie (ten przynajmniej od początku do końca będzie publiczny a nie wojskowy).