news

GPS jako ołówek

Nick Newcomen przejechał 20 tysięcy kilometrów przez 30 stanów USA, aby napisać wiadomość, którą można odczytać na Google Earth: „Czytajcie Ayn Rand„. Chciał w tej sposób zachęcić do lektury dzieł amerykańskiej pisarki i filozofki pochodzenia rosyjsko-żydowskiego, Alissy Zinowiewnej Rosenbaum (1905-1982).

Podróż trwała miesiąc, a Nick przemierzył cały kraj, od Pacyfiku po Atlantyk. Najpierw wyznaczył sobie szlak na mapie, który układał się w napis „Read Ayn Rand”. Następnie wyruszył w drogę, wyposażony w GPS.

Projekt potraktował bardzo poważnie: „Główny powód, dlaczego to zrobiłem, to fakt, że jestem fanem Ayn Rand. Uważam, że gdyby więcej osób czytało jej książki i brało jej idee na poważnie, nasz kraj i cały świat stałyby się lepsze, byłoby więcej wolności, dobrobytu i optymizmu”.

Newcomen posłużył się loggerem GPS (Qstarz BT-Q1000X), aby „zapisać” podróż. Rozpoczął podroż w miejscowości Marshall w stanie Texas. Włączał GPS, gdy zaczynał „rysować” literę i wyłączał, gdy podróżował między końcem jednej litery i początkiem drugiej. Swój szlak wgrał na Google Earth i tak powstało powyższe zdjęcie. Wbrew pozorom, najpierw „narysował” słowo „Rand”, potem pojechał na północ, by napisać „Read”, zaś „Ayn” zostawił na koniec.

Jeszcze kilka takich wyczynów i pisanie GPS-em nie będzie niczym wyjątkowym. Jaką wiadomość chcielibyście w ten sposób rozsławić? [Priya Ganapati/Wired, zdjęcie: Nick Newcomen]

podobne treści

  • a

    ale bzdura

  • ogrodnik.january

    Proponuję „Pana Tadeusza” na Saharze :-)