newssmartfonytablety

Google zrezygnuje z Nexusów na rzecz programu Silver?

Urządzenia z serii Nexus są swego rodzaju wizytówką Androida. Wygląda jednak na to, że Google chce zmodyfikować swoje podejście i wprowadzić urządzenia z serii Silver.

Dzięki Nexusom użytkownicy na całym świecie mogą przekonać się, jak, według Google, powinno wyglądać flagowe urządzenie działające pod kontrolą Androida. Wygląda jednak na to, że Mountain View zamierza odejść trochę od ścisłego nadzoru nad tworzeniem sygnowanego przez siebie sprzętu, na rzecz programu partnerskiego o nazwie Silver.

Według doniesień, urządzenia z serii Silver, byłyby odpowiednikami dzisiejszych Nexusów, choć sprzedawanymi pod marką danego producenta. Aby przystąpić do programu, producenci musieliby zobowiązać się do przestrzegania pewnych wytycznych ustalonych przez Google, do których należeć ma, między innymi, zakaz korzystania z nakładek graficznych, ograniczenie ilości preinstalowanych aplikacji czy obowiązek szybkiej aktualizacji systemu.

Ze swojej strony Google ma zamiar zaproponować producentom zachęty, wśród których należy przede wszystkim wymienić budżet przeznaczony na reklamę urządzeń z serii Silver, który podobno wynosi miliard dolarów. W jego ramach Google, poza oczywiście kampaniami reklamowymi, chce podobno otwierać specjalne stoiska w wybranych sklepach, które mają prezentować urządzenia zaprojektowane przez partnerów.

Głównym celem programu Silver ma być promocja Androida jako systemu operacyjnego dla urządzeń z wyższej półki, dlatego urządzenia zgłaszane do programu mają być wyposażone tylko w najnowocześniejsze podzespoły. Wśród firm, które podobno zainteresowane są w przystąpieniem do programu, znajduje się na razie LG i Motorola.

Na razie nie wiadomo, czy ewentualne wprowadzenie programu Silver oznacza, że Google zamierza całkowicie zrezygnować z urządzeń serii Nexus. Ale wydaje się, że prowadzenie dwóch konkurencyjnych wobec siebie serii na dłuższą metę nie ma sensu. Pozostaje nam poczekać na oficjalne stanowisko Google w tej sprawie.

Zdjęcie: Flickr/Janitors

podobne treści