biznes

Google znów podpadło UE

Unia Europejska rozważa nałożenie na Google kolejnej kary finansowej. Temat krąży od jakiegoś czasu, ale Washington Post donosi, że teraz sprawa jest już praktycznie przesądzona.

Aby otrzymać dostęp do usług Google Play, producenci smartphone’ów muszą obecnie spełnić kilka wymogów. Nie jest och za dużo i są dość łatwe do spełnienia. Pierwszym z nich jest bowiem obecność na urządzeniu przeglądarki Chrome, drugim ustawienie Google jako domyślnej wyszukiwarki. Dostęp do usług Google Play nie jest co prawda konieczny, ale poważnie ogranicza funkcjonalność urządzenia, więc producenci w przeważającej większości stosują się do wymogów stawianych przez Google.

Jednak według unijnych regulatorów, którzy w tym wypadku mogą mieć sporo racji, stosowane przez Mountain View praktyki są monopolistyczne i prowadzą do sztucznego umacniania wyszukiwarki Google oraz zawyżania udziału w rynku przeglądarki Chrome.

Jak donosi amerykański dziennik, unijni urzędnicy chcieliby nałożyć za to karę na amerykańskiego giganta. Najlepiej jeszcze wyższą, niż ta, jaką nałożyli rok temu. A wtedy było to 2,4 miliarda euro. Według przecieków, jakie pojawiały się już jakiś czas temu, eurokraci uważają, że wysokość kary ma odstraszyć innych od podobnych działań w przyszłości. Jakby istniała jakaś inna firma, poza Google, która dostarcza jednocześnie najpopularniejszy na świecie darmowy mobilny system operacyjny, własną przeglądarkę oraz własne usługi.

Co tylko prowadzi do oczywistego wniosku, że cała sprawa wpisuje się w przepychanki handlowe pomiędzy UE a USA, których świadkami jesteśmy od jakiegoś już czasu.

Z jednej strony jako konsumenci możemy zyskać, ponieważ Google może zostać zmuszone do zmiany wymagań stawianych producentom lub zaoferowania użytkownikom łatwego sposobu na zmianę wyszukiwarki i przeglądarki na inną. Z drugiej jednak strony Mountain View może w odpowiedzi zmienić swój model biznesowy i wymyślić coś, co nie musi się nam wcale spodobać. Pozostaje więc czekać na rozwój sytuacji.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści