biznes

Google znów podpadło Komisji Europejskiej

Google nie ma ostatnio szczęścia do urzędników Komisji Europejskiej. W ubiegłym tygodniu na amerykańską firmę nałożona została grzywna w sprawie porównywarki cen, teraz pojawia się wątek kolejnego śledztwa, tym razem dotyczącego Androida.

Oficjalne zastrzeżenia w tej sprawie pojawiły się ponad rok temu. Według Komisji, Google nadużywa swojej pozycji, uniemożliwiając innym firmom swobodne wykorzystywanie Androida. Chodzi przede wszystkim o narzucanie stosowania w systemie usług Google, w tym także przeglądarki Google Chrome.

Jak donosi agencja Reutera, Komisja Europejska powołała panel ekspertów, który ma ponownie zbadać sprawę. Jeśli opinia zespołu będzie zbieżna z poprzednią opinią wydaną w tej sprawie, ostateczna decyzja będzie mogła być ogłoszona najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. I nie będzie ona po myśli Mountain View – ewentualna kara może być równie wysoka, co 2,4 miliarda euro, które nałożono na Google w ubiegłym tygodniu.

Sprawa Androida nie jest ostatnią sprawą, w której Komisja Europejska ma zastrzeżenia w stosunku do Google. Równolegle prowadzone jest także śledztwo w sprawie nieuczciwych praktyk stosowanych przez Google w związku z usługą AdSense. W każdej z tych sprawa Google odpiera zarzuty, w przypadku nałożonej w ubiegłym tygodniu kary amerykańska korporacja zamierza się odwoływać.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści