aplikacjeinternetWiadomość główna

Google zintegruje Google Drive z przyszłymi wersjami Chrome OS

Zgodnie ze tym co twierdzi Sundar Pichai, osoba odpowiedzialna za rozwój produktów Chrome, Google zamierza ściśle zintegrować Google Drive z przyszłymi wersjami Chrome OS.

System operacyjny Chrome OS jest próbą przeniesienia wszystkich aplikacji i danych w chmurę. Wypuszczone na rynek w zeszłym roku Chromebooki produkcji Acera i Samsunga właśnie na tym się skupiały. Główną ideą jest zmiana wszystkich naszych przyzwyczajeń dotyczących tego w jaki sposób korzystamy z naszych komputerów. Jednak największym problemem wydaje się być właśnie przenoszenie plików z jednego urządzenia na drugie.

Google planuje więc rozwiązanie go poprzez integrację Chrome OS z Google Drive. „Z Chromebookami [Google Drive] jest jeszcze potężniejsze, ponieważ po prostu zaczyna działać w naturalny sposób. Twój dysk lokalny jest jednocześnie synchronizowany z Google Drive. To bardzo ważne, ponieważ użytkownik nie musi o tym myśleć,” oświadczył Pichai.

Sieciowa usługa Google Drive ma stać się właściwie dyskiem lokalnym. Dla przykładu, jeśli otworzycie okno dialogowe „zapisz” na Chrome OS, system przeniesie Was automatycznie do Google Drive. „Stopniowo zintegrujemy [Google] Drive z Chrome OS, by stał się natywnym systemem plików tego ostatniego. Wszystkie podstawowe funkcjonalności Chrome OS będą wykorzystywały Google Drive do przechowywania danych – jeśli użytkownik się na to zgodzi,” powiedział Scott Johnson product manager Google Drive.

Zgodnie z ich zapowiedziami, pierwsza integracja Google Drive z Chrome OS ma nastąpić już w 20 wersji tego ostatniego. Czyli stosunkowo niedługo, ponieważ aktualnie trwają wewnętrzne testy Chrome OS numer 19.

Sama usługa jest podobna do tego co do tej pory Google proponowało w dokumentach Google, przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do aplikacji służących do edytowania plików, które teraz uzupełnione są o możliwość zapisywania plików w Google Drive. Google planuje udostępnić możliwość transferu plików pomiędzy wieloma aplikacjami sieciowymi, tymi wprowadzonymi przez Google oraz tymi opracowywanymi przez zewnętrznych deweloperów.

VMware SlideRocket – aplikacja sieciowa służąca do przygotowywania prezentacji, podobna do Microsoft PowerPoint – jest jedną z wielu aplikacji, które już teraz zintegrowane są z Google Drive. Dla Chucka Dietricha, który zajmuje się rozwojem tej aplikacji z ramienia VMware, najważniejsze jest to, że pozwala ona na bezpośredni dostęp do pliku. “Kiedy tylko otworzysz dokument, natychmiast można zacząć jego edycję. Mają własne narzędzia do tego, ale można zintegrować usługę z innymi narzędziami, takimi jak właśnie SlideRocket.”

Inne usługi przechowywania plików w chmurze, jak Box.net, zmierzają w podobnym kierunku, więc Google Drive nie jest pod tym kątem wyjątkowe. Jest za to bardzo przydatne dla Chrome OS. Ponieważ Chrome OS nie wykorzystuje lokalnych aplikacji konieczne jest sprawne przemieszczanie plików pomiędzy aplikacjami sieciowymi, co może nastręczać problemów, nawet jeśli na urządzeniu znajduje się lokalny system plików. Kończy się to nieustannym uploadowaniem i downloadowaniem plików.

Kiedy Google zaprezentowało pierwsze wersje Chrome OS w grudniu 2010 roku, nie pozwalał on na prosty dostęp do plików znajdujących się bezpośrednio na dysku lokalnym. Kiedy OS pojawił się na rynku zawierał już podstawowy program do przeglądania plików jednak ich przenoszenie nadal nie należało do najprostszych.

Na chwilę obecną Google oferuje aplikacje klienckie Google Drive dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X, dzięki czemu pliki mogą być wygodnie przenoszone pomiędzy różnymi komputerami. W Chrome OS tego typu oprogramowanie będzie częścią samego systemu operacyjnego.

Google chciało wprowadzić usługę przechowywania plików w chmurze już kilka lat temu, jednak Sundar Pichai był jedną z tych osób, które wypowiadały się przeciw udostępnieniu usługi ponieważ nie byłoby to nic innego jak tylko przechowywanie plików. “Twierdziłęm wtedy, że same pliki się nie liczą. Liczą się aplikacje,” wspomina Pichai.

Google Drive właśnie w tym kierunku będzie zmierzać. “Ta wersja Google Drive jest mocno związana z tym w jaki sposób myśleliśmy o dokumentach Google. Głównym celem są aplikacje – potężne aplikacje – które pozwalają ludziom pracować i tworzyć razem w chmurze. Zaczęliśmy od dania ludziom możliwości uploadowania plików do dokumentów Google, Google Drive jest ewolucją tego pomysłu. To miejsce, w którym możecie współpracować i razem tworzyć dokumenty… Użytkownicy nie szukają jedynie miejsca na swoje pliki,” powiedział Pichai.

W najbliższej przyszłości Google Drive przeniesie to podejście do Chrome OS.

[Zdjęcie: Flickr/niallkennedy]

podobne treści