newssprzętWiadomości promowane

Android Wear – pomysł Google na przyszłość elektronicznej biżuterii

Google zamierza zdominować na rynek „wearabli”. Amerykański gigant pokazał wczoraj światu Androida Wear, czyli nową wersję swego OS-u dla urządzeń mobilnych dedykowaną m.in. inteligentnym zegarkom.

Chociaż system docelowo ma sprawować kontrolę nad działaniem mnóstwa przeróżnych urządzeń z kategorii „wearables”, to jak wyjaśnia Google, główną areną jego poczynań przez jakiś czas pozostanie największy w tej branży rynek smartwatchy. Głównym zadaniem OS-u, a co za tym idzie – także władanych przezeń urządzeń, ma być oczywiście serwowanie najpotrzebniejszych informacji dopasowanych do preferencji użytkownika sprzętu. Zależnie od okoliczności mogą to być powiadomienia o otrzymanych wiadomościach, update’ach na portalach społecznościowych, nowych zdjęciach czy też wyświetlanie najkrótszej trasy prowadzącej do wybranego miejsca przeznaczenia.

Tak jak można było się tego spodziewać, ukazany na filmikach koncept urządzenia z Android Wear czerpie garściami z rozwiązań znanych m.in. z innych tworów giganta, takich jak np. Google Now czy Google Glass. Według zapewnień firmy, gadżety będą w stanie reagować na najprzeróżniejsze komendy głosowe uaktywniające ich poszczególne funkcje. Ponadto, tak jak w wypadku innych systemów tego typu, system będzie pomagać akcesoriom w monitorowaniu i przetwarzaniu informacji o stanie zdrowia użytkownika.

Jednym z największych atutów nowej platformy ma być także oczywiście dostatek użytecznych i interesujących aplikacji. Google już wczoraj udostępniło deweloperom zwyczajową w tego typu sytuacjach wersję preview OS-u, która ułatwi im zaprojektowanie i stworzenie programów dedykowanych urządzeniom z nowym systemem firmy. Oto jak podobno będzie wyglądać jedno z nich, jeszcze gorący, autorski zegarek Motoroli:

Ładny, prawda? Zgodnie z deklaracjami giganta, jego głównymi partnerami w nowym projekcie będą Asus, HTC, LG, Motorola i Samsung. Do tego zaszczytnego grona dołączą także producenci chipów dedykowanych urządzeniom mobilnym, tacy jak Broadcom, Imagination, Intel, Mediatek i Qualcomm. Póki co nie wiadomo czy Google zamierza wypuścić na rynek swój własny gadżet tego typu. Poniżej możecie zobaczyć garść filmików przybliżających nowy projekt technologicznego kolosa:

Wideo 1:

Wideo 2:

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści