news

Google zamyka Project Titan

W 2014 roku Google kupiło firmę Titan Aerospace, która specjalizowała się w projektowaniu i budowie dronów zasilanych energią słoneczną. Zakup ten miał pomóc w wysiłkach Google zmierzających do dostarczania Internetu w niedostępne rejony Ziemi. Teraz Alphabet postanowiło zrezygnować z tego pomysłu.

Zespół Titan Aerospace miał wesprzeć Google X Lab w pracach nad dostarczaniem Internetu związanych z projektem Loon, czyli podobnym pomysłem, który jednak miał być realizowany przy pomocy balonów stratosferycznych. Wygląda jednak na to, że zespół pracujący nad Project Titan napotkał zbyt duże problemy techniczne, do których zaliczyć można też wypadek, jaki przytrafił się bezzałogowcowi Titan w roku 2015.

Kierownictwo X, spółki, do której w ramach reorganizacji Google trafiły projekty X Lab, doszło najwyraźniej do wniosku, że dalsze nakłady na realizację tego pomysłu nie mają sensu. Zwłaszcza, że pracownicy z doświadczeniem z dronami mogą się przydać podczas innych, podobnych projektów Google, takich jak Black Rock czy Project Wing.

Jak potwierdził rzecznik X, około 50 pracowników zostanie przeniesionych do innych działów, a w dziedzinie dostarczania Internetu z powietrza spółka skupiać się będzie teraz tylko na balonach, ponieważ według ich oceny Project Loon ma znacznie większe szanse na powodzenie. Czas pokaże, czy pomysł ten nie skończy jak Project Titan.

Ilustracja: Titan Aerospace

podobne treści