news

Google zakłada się o swoją przyszłość za powodzenie chmury

Google nie ma nadziei, że model systemu operacyjnego, jaki proponuje Chrome OS, się przyjmie. Koncern żarliwie w to wierzy.

Premiera uchmurowionego OS-u i prezentacja ascetycznego prototypu netbooka wzbudziły wiele kontrowersji. Często odzywają się głosy użytkowników komputerów, którzy nie wyobrażają sobie powierzenia danych obcym serwerom, a „chmura” kojarzy im się z „puszczeniem danych z dymem”.

Pomimo kontrowersji, które pojawiły się nieomal natychmiast, według Google Chrome OS stworzy nowy standard – nie wariant! – systemu operacyjnego. Tak powiedział Caesar Sengupta, manager produktu Chrome OS, w wywiadzie udzielnonym SearchEngineLand:

Naprawdę uważasz, że takie urządzenia zastąpią popularne obecnie komputery z Windowsem i Maki?

Moim zdaniem to zależy od użytkownika i jego indywidualnych nawyków. W dłuższym okresie, gdy upłynie odpowiedni czas, jak najbardziej. Uważam, że odniesiemy wielką porażkę, jeśli to nie stanie się standardowym modelem korzystania z komputera osobistego. Już teraz widzimy, że miliony użytkowników praktycznie żyją w Sieci. Wielu z nich od razu przerzuci się na nowy model, szczeglnie gdy pojawią się świetne aplikacje webowe.

Ciekawe, czy czytając te słowa za 5-10 lat powiemy „Miał rację, ale dopiero Chrome OS 6 spełnił moje oczekiwania”, czy „O czym on mówi? Jaki Chrome OS?”. [SearchEngineLand, Silicon Valley Insider]

podobne treści

 • futrzana

  Osobiście lubię google ale uważam że tn system padnie, jest bardzo słaby i prymitywny. Trzeba pamiętać ze cały świat nie jest objęty tanim szybkim internetem więc dokopanie się do swoich danych może sprawiać problemy po za tym przechowywanie swoich wszelkich danych „gdzieś w sieci” jest dla mnie człowieka który chroni swoją prywatnosć chore. z ta chmurką jest jak z rozmowa moż porozmawiać w cztery oczy albo przez telefon, wszystko zależy od potrzeb.

 • Anonim

  Ja tam z chmur lubię tylko te realne (zwłaszcza jak zasłaniają to %%$&@^% słońce, natomiast miejsce moich danych jest na moim dysku a nie na serwerach firmy która zarabia na wiedzy o własnych userach.

 • jablon_2010

  Drodzy użytkownicy komputerów.
  Obawiacie się o swoje dane to nie korzystajcie z systemu os opartego na „chmurze’. Osobiście jestem zainteresowany systemem firmy Google. Oglądnę , spróbuję i ocenię.
  Jak mi się nie spodoba to jest kilka innych które mam sprawdzone :-).
  Pozdrawiam

 • Anonim

  re jablon_2010 tak też będę robił dopóki się będzie dało, Windows 8 też ma być „chmurny” a grać na czymś trzeba. Jako że z nowych produkcji interesują mnie tylko strategie, więc konsole odpadają w eliminacjach. Na szczęście jako podstawowy system mam Linuksa, więc straty w razie „wycieku” nie będą aż tak duże jak mogły by być przy tylko jednym systemie na kompie.

 • Anonim

  Sukces jest gwarantowany.
  ” Trzeba pamiętać ze cały świat nie jest objęty tanim szybkim internetem” – do czasu.
  Szkoda tylko że inne firmy nie włączają się do konkurencji w tym segmencie.
  Nie wiem czy za 5-10 lat będziemy pamiętać o Chrome OS, ale „chmurowe” systemy to nie nowość, a ich rozwój był ograniczony właśnie wydajnością sieci, co dzisiaj już nie jest problemem w cywilizowanych krajach.

 • Anonim

  re Kindof skąd ta pewność? „pełna” chmura czyli przetwarzanie danych na serwerach „gdzieś tam” to nic innego jak thin client, technologia starsza nic stosowane obecnie przetwarzanie lokalne. Tyle że wtedy nie było innej możliwości, bo komputery zajmowały pomieszczenie albo i kilka. Po koniecznej miniaturyzacji próbowano wrócić do tego modelu, ale wszystkie dotychczasowe próby okazały się klapą. Nie widzę powodów dla których z chmurą miało by być inaczej.

 • dawid.dubanosow

  Kindof: „Szkoda tylko że inne firmy nie włączają się do konkurencji w tym segmencie.”

  ~chyba coś ci się poplątało, jak to nie włączają się do konferencji? a M$ z win8? a Jolicloud?

 • rotel141

  To sie nie przyjmie,jest to ograniczenie wolności i prywatności.Sieci może i będą tańsze ale usługi już zaczynają być płatne.