aplikacje

Google zakazuje aktualizacji, które omijają Google Play

W połowie marca okazało się, że aplikacja Facebooka na Androida aktualizuje się nie korzystając z mechanizmów Google Play. W końcu dla Facebooka Google jest tylko irytującym pośrednikiem. Jak można się było tego spodziewać, odkrycie nie za bardzo spodobało się Google, które wprowadziło właśnie z tej okazji zmiany w regulaminie korzystania z Google Play.

Od teraz deweloperom nie wolno kierować użytkowników do innych źródeł aktualizacji, pod karą usunięcia aplikacji z Google Play. W sekcji „Niebezpieczne produkty” pojawił się (w angielskiej wersji, na razie nie zaktualizowano jeszcze polskiej wersji wytycznych dla deweloperów) zapis mówiący o tym, że:

„Aplikacja pobrana z Google Play nie może modyfikować, zastępować czy aktualizować swojego kodu binarnego z wykorzystaniem innych metod niż mechanizm aktualizacji Google Play.”

Facebook tłumaczył stosowany przez siebie mechanizm tym, że aktualizacje proponowane były jedynie osobom, które zezwoliły wcześniej na pobieranie aplikacji z innych źródeł niż Google Play. Na starych zasadach dla programistów coś takiego może by i przeszło, ale nowa polityka nie pozostawia właściwie miejsca na dyskusje. Nie, i koniec.

podobne treści