biznesinternet

Google zainwestuje w kosmiczny Internet Muska?

Jako jedna z niewielu firm na świecie, Google nie ma oporów przed inwestowaniem w innowacyjne, choć często uważane za ryzykowne projekty. I wygląda na to, że zapowiedziany w ubiegłym tygodniu przez Elona Muska projekt budowy konstelacji satelitów dostarczających Internet, przyciągnął uwagę Mountain View.

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się The Information, Google oszacowało już wartość SpaceX na ponad 10 miliardów dolarów i zamierza, wraz z innymi inwestorami, wesprzeć zaproponowany przez Elona Muska pomysł stworzenia sieci satelitów dostarczających Internet z orbity. Jeśli informacje te się potwierdzą, byłaby to kolejna, po zakupie Skybox Imaging, kosmiczna inwestycja giganta z Mountain View, a jednocześnie kolejny niestandardowy projekt sieciowy w rodzaju Project Loon.

Dowiedzieliśmy się też kilku nowych szczegółów na temat tego, w jaki sposób Musk chciałby zrealizować swój ambitny projekt. Zamiast wykorzystywać fale radiowe, tak jak proponuje to wiele firm, które już wcześniej proponowały realizację podobnego pomysłu, założyciel SpaceX do łączności pomiędzy siecią satelitów planuje wykorzystać lasery. Globalna sieć, którą Musk chciałby uruchomić już za pięć lat, składałaby się z mikrosatelitów orbitujących około 1200 kilometrów od powierzchni Ziemi, czyli dużo niżej niż typowe satelity telekomunikacyjne.

Zdjęcie: Flickr/Spiros Vathis

podobne treści