aplikacjeinternetnews

Google wymiata Google Readera

W Mountain View nadszedł czas na wiosenne porządki. W związku z tym, Google zamyka kilka usług, które według kierownictwa spółki nie mają już racji bytu. Jedną z nich jest Google Reader.

Gdyby ktoś przespał, małe przypomnienie – Google Reader (Czytnik Google), to dostępny za pomocą przeglądarki czytnik kanałów RSS i Atom. Uruchomiono go w 2005 roku a przestać istnieć ma 1 lipca tego roku.

„Uruchomiliśmy usługę Google Reader w 2005 roku chcąc ułatwić użytkownikom śledzenie swoich ulubionych stron internetowych. Choć produkt ma grupę lojalnych użytkowników, ogólna liczba użytkowników się zmniejszyła. Dlatego 1 lipca 2013 roku Google Reader przejdzie na emeryturę. Użytkownicy i deweloperzy zainteresowani alternatywnymi czytnikami RSS mogą w ciągu kilku następnych miesięcy wyeksportować swoje subskrypcje przy pomocy Google Takout,” czytamy na oficjalnym blogu Google.

Zapowiedź zamknięcia Google Readera wywołała głośną falę krytyki. Głównie ze strony „grupy lojalnych użytkowników” czyli osób, które piszą o technologii i „poweruserów”. Google Reader jest (jeszcze) świetnym narzędziem do tego, by trzymać rękę na pulsie. Niestety prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość użytkowników nie potrzebuje już suchego czytnika RSS.

Od czasu uruchomienia Google Readera minęło już osiem lat, w tym czasie powstały narzędzia, które również odpowiadają na potrzeby informacyjne użytkowników, ale robią to w dużo bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Mam tu na myśli przede wszystkim Google Currents czy Flipboard. Google uważa, że Reader spełnił już swoją rolę i powinien zająć zasłużone miejsce w historii Internetu. I raczej żadna petycja tego nie zmieni.

Jeśli ktoś się z tym nie zgadza zawsze może skorzystać z konkurencyjnego rozwiązania. Wraz z zamknięciem Google Readera pozostałe czytniki RSS nie przestaną istnieć. Feedly, The Old Reader, HiveMined, NewsBlur i inni już zacierają ręce.

A dla porządku, pozostałe usługi, które zamknie Google:

  1.     GUI Builder and five UiApp widgets for AppsScript (16 września)
  2.     CalDAV API for non-whitelisted developers (16 września)
  3.     Google Building Maker (1 czerwca)
  4.     Google Cloud Connect (30 kwietnia)
  5.     Google Voice App For Blackberry (20 marca)
  6.     Search API for Shopping (16 września)
  7.     Snapseed Desktop for Macintosh and Windows (13 marca)

 

podobne treści