newswynalazki

Google wycofuje swoje maszyny z DARPA Robotics Challenge

W ubiegłorocznych eliminacjach do finału trzyletniego konkursu DARPA Robotics Challenge bezapelacyjnie zwyciężył japoński zespół Schaft, którego robot zdobył 27 punktów, na 32 możliwe do uzyskania. Maszyna ta nie weźmie jednak udziału w finale – Google, które kupiło Shaft Inc. zdecydowało o wycofaniu robota z organizowanego przez amerykańskie wojsko konkursu.

Podczas ostatniej fali przejęć firm związanych z robotyką, Google wielokrotnie podkreślało, że nie chce brać pieniędzy od wojska. Stwierdzenie nie było wcale tak abstrakcyjne, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka, ponieważ nowe nabytki Mountain View, takie jak Shaft Inc., zaangażowane są w projekty realizowane na zlecenie agencji DARPA podlegającej amerykańskiemu Departamentowi Obrony. A właściwie były, ponieważ Google zdecydowało o wycofaniu budowanego przez japoński zespół robota z konkursu organizowanego przez tę instytucję.

Droga do tego była długa i jeszcze niedawno fani robotyki mogli mieć nadzieję, że należąca do Google firma, znajdzie salomonowe rozwiązanie tej sytuacji. W marcu tego roku Shaft ogłosił bowiem, że zrzeka się finansowania pochodzącego z DARPA, ale nadal brać będzie udział w konkursie. Wygląda na to, że Google doszło jednak do wniosku, że więcej zyska na całkowitym wycofaniu się z zawodów:

„Zespół Schaft zdecydował się wycofać z udziału w finale,” ogłosił wczoraj Gill Pratt manager projektu DARPA Robotics Challenge. „Zamierzają oni skupić się na rozwoju pierwszego komercyjnego produktu. Była to dla nich bardzo trudna decyzja, ale osiągnęli już bardzo dużo i bardzo cieszymy się z tego, że osiągają sukcesy w świecie biznesu.”

Trudno powiedzieć na ile radość managera agencji DARPA jest prawdziwa, ale informacja o wycofaniu się dotychczasowego faworyta na pewno ucieszyła pozostałe zespoły rywalizujące w konkursie. Chociaż z drugiej strony, trudno cieszyć się z tego, że nie będzie się miało możliwości pokonać najpoważniejszego przeciwnika.

podobne treści