biznes

Google wycofuje się z produkcji sprzętu w Chinach

Dziś praktycznie bez wyjątku przyjmujemy, że to Chiny są „fabryką świata”. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku elektroniki, której zdecydowana większość powstaje właśnie w Państwie Środka. Jednak nie będzie to już sprzęt z nazwą Google na obudowie.

Wszystko w następstwie nawarstwiających się komplikacji w stosunkach handlowych pomiędzy USA a Chinami. Jak podaje Bloomberg, Google zaczęło ograniczać produkcję własnych urządzeń w Chinach, przede wszystkim małych płyt głównych oraz sprzętu z logo Nest. Dzieje się tak z powodu tego, że Google musiałoby płacić dodatkowo około 25 procent cła na produkty produkowane na swoje zamówienie w Chinach.

Produkcja takich podzespołów i urządzeń przenoszona jest więc z Chin na Tajwan i nie tylko Google znajduje się w takiej sytuacji. Podobny problem będzie miało też Apple, którego iPhone’y składane są przecież w chińskich fabrykach Foxconnu. Frma ta twierdzi jednak, że jeśli pojawi się konieczność przeniesienia produkcji poza Chiny, to dysponuje odpowiednimi mocami produkcyjnymi, by to zorganizować.

Ilustracja: Flickr/Spiros Vathis

podobne treści