wynalazki

Google włącza się do wyścigu zbrojeń w dziedzinie akumulatorów

Wielokrotnie już słyszeliśmy o wynalazku, który zrewolucjonizować ma rynek akumulatorów. Jednak kiedy zabiera się za to Mountain View, sprawa jest poważna.

Jak donosi Wall Street Journal Google już od co najmniej 3 lat pracuje nad technologią, która ma zaowocować opracowaniem nowych, elastycznych i dużo bardziej pojemnych akumulatorów. Według amerykańskiego dziennika nad projektem, który prowadzony jest w ramach Google X Lab, pracuje obecnie dość mały, ale doświadczony zespół, którego szefem jest dr Ramesh Bhardwaj. W swoim CV Bhardwaja może pochwalić się między innymi współpracą z Apple w charakterze eksperta od akumulatorów. Według informatorów dziennika wyniki ich prac mają być zadowalające, a opracowane w ich toku technologie coraz bliższe ukończenia.

Ich badania prowadzone są dwutorowo. Według WSJ zespół dr. Bhardwaja skupia się na udoskonaleniu istniejących akumulatorów litowo-jonowych oraz na badaniach nad akumulatorami wyposażonymi w stały elektrolit. Szczególnie ta ostatnia kategoria jest wyjątkowo obiecująca, ponieważ pozwala tworzyć cienkie, elastyczne i bardzo bezpieczne akumulatory, które znalazłyby zastosowanie w wielu urządzeniach z kategorii tzw. wearables.

Ale to nie jedyne potencjalne zastosowania. Nowe, bardziej wydajne akumulatory pozwoliłyby nie tylko na dłuższą pracę na przykład smartphone’ów, ale znalazłyby także zastosowanie na przykład w elektrycznych samochodach, robotyce czy medycynie. Wszystkimi wyżej wymienionymi dziedzinami interesuje się już od dłuższego czasu samo Google, a opracowanie własnej technologii masowej produkcji akumulatorów dających przewagę nad konkurencją, bardzo przydałoby się Mountain View.

Zobaczymy czy Google uda się osiągnąć to, co już od jakiegoś czasu stara się osiągnąć wielu naukowców na całym świecie.

Zdjęcie: Flickr/Pete Slater

podobne treści