mobile

Google udostępnia pierwszą wersję Androida O

Zbliża się wydanie kolejnej wersji Androida i w związku z tym, Google udostępniło zainteresowanym pierwszą, testową wersję Androida O.

Ze stron Google można już pobrać Android O Developer Preview 1. To pierwsze wydanie kolejnej wersji Androida, która będzie testowana przez kilka najbliższych miesięcy. Ostateczna wersja systemu ma zostać wydana w trzecim kwartale tego roku.

Udostępniona wersja nie jest na razie dystrybuowana w ramach Android Beta Program więc zainteresowani muszą obecnie zainstalować system wykorzystując obrazy, które można pobrać ze stron Google, a zrobić mogą to właściciele Pixeli oraz Nexusów 5X, 6P i Playera.

Android O przyniesie wiele nowości użytecznych nie tylko dla programistów, ale też dla użytkowników. Przede wszystkim rozwinięty zostanie system ograniczeń w wykorzystaniu procesów i aplikacji działających w tle, który zaczął być wprowadzany już w Androidzie 6.0. Aplikacje dla Androida O będą miały domyślnie narzucone limity wykorzystania usług działających w tle oraz limity odbioru powiadomień systemowych. Ograniczenia te mają przełożyć się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

W nowej wersji mobilnego systemu Google powiadomienia będą prezentowane w ramach spójnego systemu kategorii, dzięki czemu każde z nich trafić ma do określonego kanału. Im z kolei będzie można przypisać odpowiedni poziom poziom ważności czy wyłączyć grupowo.

Kolejna nowość wiąże się z wyświetlaniem obrazu. Zarówno na tabletach, jak i na telefonach, użytkownicy otrzymają dostęp do trybu Picture-in-Picture. Android O przyniesie także obsługę trybu wieloekranowego.

Pojawią się też drobne zmiany w interface’ie, którego większą spójność ma zapewnić adaptacja formy ikon do wyznaczonego przez launcher kształtu. Teraz wszystkie ikony będą renderowane jako kwadratowe, owalne czy okrągłe. Aplikacje będą też mogły wykorzystywać fonty na takiej samej zasadzie jak każdy inny zasób, deklarując je w layoutach XML.

To oczywiście tylko część nowości, których Android O wprowadzi znacznie więcej. Szerszego ich omówienia można spodziewać się w trakcie konferencji Google I/O 2017, która odbędzie się w maju. Ostateczna wersja Androida O zostanie udostępniona w trzecim kwartale tego roku, zanim to jednak nastąpi Google udostępni jeszcze trzy testowe wersje nowego systemu.

podobne treści