samochodywynalazki

Google stworzyło symulację dróg Kaliforni by testować w niej swoje samochody

O Google można powiedzieć dużo. Że gigant, że monopolista, że ma największe szanse na stworzenie pierwszej sztucznej inteligencji. Ale raczej nie kojarzy się z Matrixem. A właśnie coś na kształt Matrixu stworzono w Mountain View. Na szczęście symulacja ta nie jest przeznaczona dla ludzi.

Google już od kilku lat testuje na drogach niektórych amerykańskich stanów swoją technologię autonomicznych pojazdów. Ale jest z tym pewien zasadniczy problem – w każdym nowym stanie należy przekonać lokalnych prawodawców do tego, by zgodzili się na dopuszczenie do ruchu pojazdu, którym w założeniu ma nie kierować człowiek. Wszystko to trwa, a bez rozległych testów trudno sprawdzić jak sprawuje się nowa technologia. Dlatego firma stworzyła rozległą symulację całego kalifornijskiego systemu drogowego. Z wszystkimi elementami, jakich można spodziewać się na prawdziwiej trasie, łącznie z szarżującymi kierowcami, nieostrożnymi rowerzystami czy pieszymi, którzy wchodzą na jezdnię. W ramach tej symulacji oprogramowanie samochodów Google pokonało już ponad 6 milionów wirtualnych kilometrów. Mało tego, według Guardiana firma lobbuje za tym, by kalifornijscy prawodawcy dopuścili do ruchu autonomiczne pojazdy Google w oparciu o wyniki tej symulacji.

Google twierdzi, że komputerowa symulacja może mieć większą wartość niż testy drogowe:

„W rzeczywistości symulacja komputerowa ma większą wartość ponieważ pozwala producentowi przetestować oprogramowanie w warunkach oraz przy natężeniu ruchu nieosiągalnym na torze testowym,” twierdził jeszcze kilka miesięcy temu Rob Medford, szef bezpieczeństwa projektu autonomicznych samochodów Google.

Na razie stan Kalifornia podchodzi jednak do tego kwestii symulacji dość sceptycznie. Nie tylko wymaga od Google testowania swoich pojazdów w fizycznym świecie, ale też wprowadzono tam niedawno nowe regulacje, które wymagają zainstalowania w autonomicznych samochodach kierownicy oraz pedałów. Tak na wszelki wypadek.

podobne treści