mobile

Google rozpoczyna testy Androida P

Pierwsza wersja Androida P została właśnie udostępniona deweloperom. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się jakie nowe funkcje i usprawnienia czekają pojawią się w przyszłości na smartphone’ach z tym systemem.

Google udostępniło deweloperom Android P Developer Preview 1, czyli pierwszą, poglądową odsłonę nowej wersji najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie. Prace nad nią powinny zostać zakończone w trzecim kwartale tego roku, ale już teraz możemy się zapoznać z nowościami, jakie przyniesie Android P.

Pierwszą z nich będzie wbudowana w system lokalizacja na podstawie siły sygnału sieci Wi-Fi. Ma to pozwolić na tworzenie aplikacji pozwalających nawigować wewnątrz budynków. Nie jest to nowy pomysł, ale wprowadzenie takiej możliwości na poziomie systemu ma zachęcić do korzystania z niego.

Kolejną nowością ma być dostosowanie do niestandardowych wymiarów i kształtów ekranów, w jakie coraz częściej wyposażane są smartphone’y. Zaokrąglone wyświetlacze czy zaokrąglone brzegi mogą podobać się użytkownikom, ale dla programistów są niemałym problemem. Dzięki nowemu API deweloperzy mają móc zawczasu dostosować swoje aplikacje do takich urządzeń.

Najbardziej zauważalną dla użytkowników zmianą będzie przebudowa paska powiadomień, który ma być jeszcze bardziej czytelny. Twórcy aplikacji otrzymają też nowe możliwości przekazywania użytkownikowi informacji. W Androidzie P w tym miejscu pojawią się także multimedia, dzięki czemu będzie można szybciej zorientować się czego dotyczy powiadomienie.

Android P wprowadzi także możliwość równoczesnej pracy obu kamer, czyli coś, co do tej pory znane było tylko z najbardziej zaawansowanych flagowców wspartych przez oprogramowanie ich producentów.

Zwykli konsumenci będą musieli jeszcze trochę poczekać na możliwość samodzielnego sprawdzenia nowego Androida. Obecnie dostępny jest on jedynie na smartphone’y Google Pixel, Pixel 2 XL lub Pixel 2, ale w planach jest jeszcze pięć wersji poglądowych zanim zgodnie z planem wydana zostanie jego pełna wersja dla deweloperów, co prawdopodobnie nastąpi w sierpniu. Pierwsze urządzenia z Androidem P mają trafić do klientów pod koniec roku.

podobne treści