news

Google przyznało cząstkowe nagrody w ramach Lunar XPRIZE

Do pierwszego lądowania na Księżycu w ramach Google Lunar XPRIZE pozostało jeszcze trochę czasu, ale zaangażowane w konkurs zespoły nie zasypują gruszek w popiele. Google ogłosiło wczoraj laureatów cząstkowych nagród, którzy podzielą się ponad pięcioma milionami dolarów.

Cząstkowe nagrody zostały przyznane za postępy w pracach w pracach nad trzema kluczowymi dla realizacji projektu technologiami – lądowaniem, mobilnością oraz obrazowaniem. Największym zwycięzcą okazał się być zespół Astrobotic z Carnegie Mellon, który został doceniony w każdej z tych trzech kategorii. W sumie otrzyma on dzięki temu 1,75 miliona dolarów. Kolejny amerykański zespół, Moon Express, został wyróżniony za prace nad technologiami potrzebnymi do lądowania oraz za osiągnięcia w dziedzinie obrazowania. Łącznie Google wesprze ich projekt sumą 1,25 miliona dolarów. Dodatkowo zespół Team India otrzyma milion dolarów za prace nad lądowaniem natomiast niemiecki zespół Part-Time Scientist wyróżniony został za mobilność oraz obrazowanie. Europejski zespół otrzyma dzięki temu łącznie 750 tysięcy dolarów. Japoński zespół Hakuto otrzyma pół miliona dolarów za prace nad mobilnością ich łazika.

Aby wygrać główną nagrodę w wysokości 20 milionów dolarów zespoły muszą wylądować na Księżycu, przemieścić łazik o minimum 500 stóp i przesłać na Ziemię nagranie w jakości HD. Dodatkowym warunkiem jest to, że prace zespołów mogą być finansowane ze środków publicznych maksymalnie w 10 procentach.

Google przedłużyło też zakładany początkowo termin ostatecznego finału Lunar XPRIZE. Na przeprowadzenie lądowania zespoły mają czas do końca roku 2016, ale aby nadal móc ubiegać się o pierwszą nagrodę będą musiały do końca tego roku dostarczyć dokumentację planowanego startu.

Jeśli któryś z nagrodzonych wczoraj cząstkową nagrodą zespołów jako pierwszy zrealizuje założenia projektu, suma przyznanych wczoraj nagród finansowych zostanie odjęta od głównej wygranej. Dzięki temu pozostałych 13 uczestników konkursu Google Lunar XPRIZE nadal ma szanse zdobyć główną nagrodę.

podobne treści