biznes

Google przejmuje część HTC

Tajwańska firma poinformowała dziś, że sprzeda Google dział badawczo-rozwojowy nazwie „Powered by HTC”. Transakcja, która ma zostać zrealizowana gotówką, opiewać będzie na 1,1 miliarda dolarów.

Plotki o przejęciu HTC przez Google potwierdziły się, choć tylko częściowo. Tajwański koncern, znajdujący się kłopotach finansowych, rzeczywiście sprzeda Mountain View część swoich aktywów, choć oddział, który ostatecznie zostanie przejęty, nie jest tym, o którym najczęściej spekulowano. Ostatecznie Google kupi dział badawczy o nazwie „Powered by HTC”, w którym stworzono smartphone’y z serii Google Pixel, a w którym pracuje około 2 tysięcy osób.

Wraz z przejęciem działu badawczego HTC, Google nabywa także prawo do wykorzystania wielu patentów firmy. Na finalizację transakcji wydać muszą jeszcze zgodę regulatorzy rynku, najprawdopodobniej proces ten potrwa do początku przyszłego roku.

Zastrzyk gotówki z pewnością przyda się tajwańskiej firmie. HTC podkreśla, że nie zamierza wycofać się z rynku smartphone’ów. Przeciwnie, trwają prace nad nowymi modelami, wśród których mają znaleźć się też urządzenia z wyższej półki cenowej.

Dla Google przejęcie działu badawczego HTC będzie okazją do wzmocnienia własnego działu zajmującego się elektroniką użytkową. „Nie możemy się doczekać, by powitać członków drużyny HTC, którzy przyłączą się do Google wspomagając innowacje i rozwój produktów przeznaczonych na rynek konsumencki,” stwierdził Rick Osterloh, odpowiedzialny w Google za rozwój sprzętu.

Zdjęcie: Flickr/Janitors

podobne treści