mobile

Google prezentuje Androida N

Trwa właśnie tegoroczna konferencja Google I/O. Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas inauguracyjnych wystąpień była niewątpliwie nowa wersja Androida.

Podczas wystąpień otwierających tegoroczną konferencję Google I/O nie poznaliśmy co prawda pełnej nazwy systemu oznaczonego numerem 7.0 i literą N, ale to już chyba swego rodzaju tradycja. Tak czy inaczej, Google pochwaliło się nowościami, jakie pojawią pojawią się w Androidzie N. Ogólnie jest ich ponad dwieście, ale Google postanowiło wczoraj zaprezentować na scenie najważniejsze z nich.

Jedną z nich, przygotowaną z myślą o deweloperach gier mobilnych, jest wprowadzenie Vulkan API, które ma przynieść zauważalny wzrost wydajności w grach oraz wpłynąć na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu.

Android N to także nowe podejście do multitaskingu. Wraz z nową wersją Androida możliwe będzie nie tylko wyświetlanie dwóch aplikacji w jednym oknie, ale też wyświetlanie obrazu w obrazie, co na pewno docenią użytkownicy Android TV, dzięki czemu będą mogli poruszać się po dostępnych w telewizorze opcjach i jednocześnie oglądać na przykład film na YouTube. Android N ma wprowadzić także szybkie odpowiedzi z paska powiadomień i usprawnienia w przełączaniu się pomiędzy aplikacjami.

Te z kolei mają radykalnie przyspieszyć swoje działanie, dzięki nowemu kompilatorowi JIT. Google obiecuje też znacznie szybszą instalację aplikacji oraz aktualizację systemu w tle, przez co urządzenie po restarcie od razu działać będzie pod kontrolą nowej wersji systemu operacyjnego. Android N ma wprowadzić także szyfrowaniu danych na poziomie pliku. Dużą nowością jest też wbudowanie w rdzeń nowego Androida wsparcie dla obsługi technologii wirtualnej rzeczywistości.

Nowa wersja Androida zadebiutuje tego lata, w najbliższym czasie ma zostać też przedstawiona wersja rozwojowa  systemu przeznaczona dla wybranych urządzeń z serii Nexus.

podobne treści