smartfony

Google prezentuje Androida 5.1

Zaprezentowany kilka miesięcy temu Android 5.0 Lollipop jest pod wieloma względami rewolucją dla użytkowników systemu operacyjnego Google, ale wymagał sporej ilości poprawek, zwłaszcza jeśli chodzi o stabilność działania. Aktualizacja ta ujrzała wreszcie światło dzienne.

Oprócz wprowadzenia oczekiwanych łatek, nowa wersja systemu jest też okazją do wprowadzenia nowych funkcji. W pierwszym rzędzie trafi ona do smartphone’ów Nexus 4, Nexus 5 oraz nowszego tabletu Nexus 7 w przypadku amerykańskiej sieci T-Mobile. W tym przypadku aktualizacja dystrybuowana będzie over the air, czyli użytkownicy nie będą musieli nic podłączać, pobrana zostanie automatycznie jeśli urządzenie połączy się z siecią WiFi. Na serwerach Google znajdują się także obrazy Androida 5.1, które można zainstalować sobie ręcznie.

Czego możemy się spodziewać po tej aktualizacji? Przede wszystkim Google chwali się usunięciem błędów, jakie zostały wykryte w pierwszym wydaniu nowego Androida. Niestety Mountain View nie rozwodzi się nad szczegółami tego, co dokładnie poprawiono. Google dużo więcej miejsca poświęca niewielkim zmianom, jakie wprowadzono w Androidzie 5.1.

Pierwszą z nich jest dodanie WiFi i Bluetooth do panelu szybkich ustawień, kolejną wprowadzenie wsparcia dla wielu kart SIM jednocześnie – do tej pory dodawaniem odpowiedniego oprogramowania zajmowali się poszczególni producenci. Kolejną zmianą jest wprowadzenie opcji Device Protection, która pozwoli na zdalne zablokowanie dostępu do skradzionego urządzenia w taki sposób, że nawet przywrócenie go do ustawień fabrycznych nie pozwoli złodziejowi na dobranie się do naszych danych. Urządzenie będzie bezużyteczne do czasu zalogowania się na nim przy pomocy danych konta Google. Google wprowadziło też wsparcie dla usługi HD Voice, która do tej pory nie byłą dostępna dla Nexusów i innych urządzeń działających pod kontrolą „czystego” Androida.

podobne treści