newssmartfonyWiadomość główna

Google pracuje nad własnym smartphonem?

Android jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie. Jest też chyba najbardziej podzieloną platformą, ale wygląda na to, że Google zamierza zająć się problemem fragmentacji Androida w nowy sposób.

Przynajmniej jeśli wierzyć The Telegraph, które donosi, że Google jest w trakcie rozmów z operatorami sieci komórkowych, które dotyczyć mają wprowadzenia na rynek własnego smartphone’a. Według informatorów gazety miałby to nastąpić przed końcem tego roku.

The Telegraph donosi, że Gogole chciałoby sprawdzić, jak takie urządzenie będzie sobie radzić w bezpośredniej rywalizacji z iPhone’ami. Własny smartphone to także możliwość większej kontroli nad usługami i aktualizacjami systemu, których wdrażaniem zajmują się dziś partnerzy OEM. Niestety na razie nie są znane szczegóły dotyczące specyfikacji technicznej takiego urządzenia. Można jedynie podejrzewać, że za jego opracowanie odpowiedzialny jest Rick Osterloh, były CEO Motoroli, który niedawno stanął na czele działu sprzętowego w Google.

Jeśli takie urządzenie rzeczywiście powstanie, może rzeczywiście nieźle zamieszać na rynku smartphone’ów. Ale niekoniecznie na korzyść Google, ponieważ dotychczasowi partnerzy Mountain View mogą uznać to za swego rodzaju atak na własne pozycje i, na przykład, postawić na własne rozwiązania systemowe. A takie plany już ma podobno Samsung, nad własnym mobilnym systemem operacyjnym pracuje też podobno Huawei.

Tak czy inaczej pozostaje nam czekać na więcej informacji, które mogłyby potwierdzić te doniesienia.

Zdjęcie: Flickr/Janitors

podobne treści