newsWiadomość głównawynalazki

Google pracuje nad inteligentnymi szkłami kontaktowymi dla cukrzyków

Google nie przestaje zadziwiać. Tym razem firma pochwaliła się, że pracuje nad soczewkami kontaktowymi dla cukrzyków, które monitorują poziom glukozy i wyświetlają proste informacje.

W dzisiejszym świecie cukrzyca jest coraz poważniejszym problemem. Według szacunków Google na całym świecie jedna na 19 osób musi codziennie zmagać się z tą chorobą. Można z nią oczywiście żyć, natomiast wymaga to stałego monitorowania poziomu cukru. Chociaż niektórzy noszą na ciele specjalne monitory z czujnikiem glukozy umieszczonym pod skórą, to wszyscy ludzie dotknięci cukrzycą muszą nakłuwać palec kilka razy dziennie, by uzyskać niezbędny wynik z kropli krwi. A to jest niestety uciążliwe i bolesne.

Dlatego naukowcy zaczęli przyglądać się innym płynom ustrojowym – takim jak na przykład łzy – pod kątem przydatności dla określania poziomu glukozy. Jednak łzy dość trudno się gromadzi do badań. Chyba że badanie przeprowadzone będzie w urządzeniu, które i tak zanurzone jest w cieczy łzowej. Tak, Google X Lab też pomyślało o soczewkach kontaktowych.

W ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy w laboratoriach Google X Lab trwały prace nad specjalnymi soczewkami kontaktowymi, w których miniaturowy układ zawierający antenę bezprzewodową oraz chip mierzący poziom glukozy, umieszczony został pomiędzy dwoma warstwami soczewki.

„Obecnie testujemy szkło kontaktowe, które zostało zbudowane by mierzyć poziom glukozy przy wykorzystaniu małego bezprzewodowego chipa i zminiaturyzowanego czujnika glukozy, umieszczonych między dwoma warstwami miękkiego materiału, z którego złożone jest szkło. Testujemy prototypy, które odczytują dane raz na sekundę. Badamy też, w jaki sposób takie szkła mogłyby się sprawdzić jako system wczesnego ostrzegania dla osoby je noszącej. Wykorzystujemy miniaturowe diody LED, które świecą by informować o zbyt wysokim lub niskim poziomie cukru. To dopiero wczesny etap projektu, jednak szereg przeprowadzonych badań klinicznych pomaga nam w ulepszaniu prototypu. Mamy nadzieję, że pewnego dnia doprowadzimy do stworzenia nowej metody, dzięki której osoby dotknięte cukrzycą będą mogły radzić sobie z chorobą,” czytamy na oficjalnym blogu Google.

Opracowane przez Google X Lab soczewki są na razie prototypem, jednak firma szacuje, że w ciągu pięciu lat można zamienić je w produkt dostępny na rynku. W tym celu Google planuje nawiązać współpracę z podmiotami, które mają doświadczenie we wprowadzaniu podobnych produktów na rynek.

Perspektywa soczewek kontaktowych, które mierzą poziom glukozy i ostrzegają użytkownika jest oczywiście ekscytująca, ale to wstęp do czegoś znacznie większego –  za kilka lat tego typu soczewki mogłyby zbierać znacznie więcej informacji, a przede wszystkim wyświetlać je bezpośrednio w polu widzenia użytkownika.

podobne treści