bizneskrótka piłkanews

Google poszło na kolejną ugodę sprawie patentów

Chociaż większość z nas kojarzy słowo „Rockstar” ze słynnym twórcą gier z serii Grand Theft Auto, to posiada ono całkiem solidnego reprezentanta w jednej z kilku potyczek najznamienitszych producentów smartfonów.

Niecałe trzy lata temu konsorcjum o tej nazwie, wspierane przez Apple, Microsoft, Ericssona, BlackBerry i Sony, weszło w posiadanie tysięcy patentów z portfolio firmy Nortel Networks i natychmiast oskarżyło Google o naruszenie kilku z nich w wyszukiwarce systemu Android. Jak informuje Reuters, zarzuty te okazały się prawdziwe po wielu miesiącach negocjacji gigant z Mountain View został zmuszony do zawarcia ugody z konkurentami.

Mimo, że nie wiemy nic na temat szczegółowych zapisów umowy, logicznym wydaje się że zobliguje ona Google do wypłaty pokaźnego odszkodowania za bezprawne wykorzystanie patentów oraz do ewentualnego zaakceptowania abonamentu na dalsze licencjonowanie technik. Gwoli przypomnienia, spór dotyczył 7 zastrzeżonych rozwiązań z zakresu działania silnika wyszukiwarki OS-u. Jak przypuszcza Reuters – nieco dokładniejsza treść ugody powinna ujrzeć światło dzienne już za kilka najbliższych tygodni.

A skoro o detalach mowa – póki co nie wiemy też czy umowa zawiera zapis o ostatecznym zakończeniu sporu z partnerami internetowego kolosa w postaci Samsunga, LG, ASUS-a, HTC czy Huawei. Wydaje się, że bez wsparcia Google, które przystało na ugodę z Rockstarem, wspomniani producenci smartfonów z Androidem staną przed koniecznością wypracowania porozumień o podobnym charakterze. Tak czy inaczej, raczej nie obejdzie się bez odszkodowań, które – w razie fiaska negocjacji – zostaną narzucone przez sąd.

Jakkolwiek na to nie patrzeć, koniec sprawy wydaje się być już bardzo, bardzo bliski. Niestety nie można tego powiedzieć o wszystkich sporach patentowych.

Źródło: Engadget.com

podobne treści