newssmartfony

Google porzuca Projekt Ara

Wydawać by się mogło, że skoro podczas tegorocznej konferencji Google I/O, Mountain View oficjalnie wyznaczyło datę premiery modułowego smartphone’u Ara na przyszły rok, przyszłość projektu jest raczej pewna. Niestety, wygląda na to, że został on odłożony na półkę.

Jak donosi agencja Reutera, Google zawiesiło prace nad Projektem Ara. Nie podano żadnych wyjaśnień tej decyzji, a przedstawiciele Mountain View odmówili komentarza. Nie trudno się jednak domyślić, że na tym etapie prac zawieszenie projektu równa się jego całkowitemu porzuceniu. No chyba, że Google zdecyduje się licencjonować opracowaną przez siebie technologię zewnętrznym podmiotom, ale to wydaje się być mało prawdopodobne, ponieważ produkcja pojedynczych modułów okazała się być relatywnie droga, a skoro nawet Google nie zamierza podążać tą drogą, inni producenci mogą nie chcieć ryzykować.

Rozczarowania tą decyzją nie kryje Dan Makoski, jeden z pomysłodawców Projektu Ara i były szef designu w Advanced Technology and Projects (ATAP) Google. W wywiadzie dla serwisu 9to5Google stwierdził, że:

„To wielkie rozczarowanie dla zespołu, który pracował tak ciężko, by wprowadzić ten pomysł w życie. To przygnębiające dla deweloperów, którzy mieli nadzieję na innowacyjne zastosowania i frustrujące dla fanów na całym świecie, którzy mieli nadzieję otrzymać smartphone’y Ara.”

Jednocześnie Makoski ma nadzieję, że sama modułowych smartphone’ów przetrwa i będzie rozwijana przez inne firmy. I w pewnym sensie ma rację, w końcu całkiem niedawno pojawiły się urządzenia takie jak LG G5 czy Moto Z, które pozwalają użytkownikom na dodawanie dodatkowych modułów, ale w tych przypadkach daleko do modularności, którą obiecywał Projekt Ara.

podobne treści