smartfonyWiadomość głównawynalazki

Google pokazało działajacy prototyp modułowego smartphone’u

Podczas swojej wczorajszej prezentacji na konferencji Google I/O Paul Eremenko, lider zespołu pracującego nad modułowym smartphonem Ara, zaprezentował jego działający prototyp.

Co prawda w przeszłości Google chwaliło się już postępami prac nad swoim modułowym smartphonem, ale to co zostało ujawnione w kwietniu, trudno nazwać działającym prototypem. I rzeczywiście, w ciągu ostatnich kilku miesięcy zespół poczynił ogromne postępy, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu urządzenie było na stałe „przymocowane do stołu laboratoryjnego”. Co prawda obecnie Project Ara nadal daleki jest od ukończenia, ale Eremenko mógł wnieść na scenę modułowe urządzenie przypominające smartphone i, dzięki pomocy głównego inżyniera elektryka swojego zespołu, po raz pierwszy włączyć je publicznie.

Biorąc pod uwagę to jak skomplikowany jest to projekt, oraz fakt, że nadal znajduje się on we wczesnym stadium rozwoju, prezentację można uznać za sukces – urządzenie włączyło się i załadowało system operacyjny. Co prawda chwilę później się zawiesiło, ale i tak jest to wielki postęp.

Przy okazji swojego wystąpienia, Eremenko ogłosił także konkurs dla deweloperów modułów dla Project Ara – każdy, kto do pierwszego września tego roku przedstawi działający moduł, który pozwoli zrobić to, czego smartphone’y do tej pory nie mogły, będzie mógł starać się o 100 tysięcy dolarów nagrody. Jak zapowiedział Eremenko tego typu konkursy będą regularnie organizowane przez Google.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, deweloperska wersja endoszkieletu modułowego smartphone’u powinna pojawić się jesienią.

podobne treści